Prima pagină » Știri » Parteneriatul Renault – AvtoVAZ va crea al treilea mare producător auto din lume

Parteneriatul Renault – AvtoVAZ va crea al treilea mare producător auto din lume

Contractul de colaborare între producătorul francez de automobile Renault și constructorul rus AvtoVAZ va fi semnat în două săptămâni, Renault-Nissan urmând să devină astfel al treilea mare grup de automobile la nivel mondial.

Contractul de colaborare între producătorul francez de automobile Renault și constructorul rus AvtoVAZ va fi semnat în două săptămâni, Renault-Nissan urmând să devină astfel al treilea mare grup de automobile la nivel mondial, a declarat președintele și directorul general al alianței Renault-Nissan, Carlos Ghosn, într-o conferință de presă susținută, joi, în Franța.

Președintele AvtoVAZ, Boris Alyoshin, a declarat la începutul lunii februarie că dorește ca un sfert dintre acțiunile companiei ruse să fie vândute către grupul francez Renault până în luna iulie. În baza contractului, Renault va prelua acțiuni la AvtoVAZ, iar mijloacele de producție vor fi împărțite între cele două companii. Cinci manageri importanți ai Renault, printre care și directorul general al constructorului francez, Carlos Ghosn, vor face parte din consiliul AvtoVAZ, cel mai mare producător auto din Rusia, în urma unui acord strategic, potrivit cotidianului Vedomosti.

AvtoVAZ are vânzări în scădere, în ciuda expansiunii puternice a pieței auto ruse. Compania va dezvolta o platformă tehnică dintr-una Renault, posibil un derivat din Logan. Producția cumulată a celor trei producători, respectiv 2,5 milioane de unități pentru Renault în 2007, 3,7 milioane pentru Nissan și 800.000 de unități în cazul AvtoVAZ depășește șapte milioane de mașini, iar alianța devine astfel al treilea mare producător la nivel mondial, a mai spus Ghosn. De asemenea, acordul cu AvtoVAZ va permite Renault să "joace un rol preponderent în dezvoltarea pieței rusești", a adăugat Ghosn.

Primii doi mari producători de automobile din lume în funcție de vânzări sunt General Motors și Toyota, care anul trecut au comercializat, fiecare, peste nouă milioane de automobile.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cercetătorii români au descoperit o bacterie rezistentă la 10 antibiotice în Peștera Scărișoara