Prima pagină » Știri » Percheziții în București și șapte județe, la persoane suspectate că dețin ilegal arme

Percheziții în București și șapte județe, la persoane suspectate că dețin ilegal arme

Percheziții în București și șapte județe, la persoane suspectate că dețin ilegal arme
Polițiștii fac, joi, 26 de percheziții în București și județele Constanța, Caraș-Severin, Gorj, Ilfov, Mehedinți, Prahova și Teleorman, la persoane suspectate că dețin ilegal arme, care ar fi fost achiționate din Bulgaria.

Perchezițiile au loc la locuințele persoanelor suspectate în acest caz, fiind făcute controale și în mai multe autoturisme, se arată într-un comunicat de presă al Poliției Române.

Din cercetările efectuate până în prezent de polițiștii români și bulgari au rezultat indicii că, în ultimele 12 luni, 116 persoane ar fi procurat și introdus în țară arme supuse autorizării, fabricate în Turcia și comercializate de operatori economici din Bulgaria.

Totodată, polițiștii fac verificări privind respectarea regimului armelor și munițiilor la 12 deținători de arme, din județele Prahova, Caraș-Severin, Mehedinți și Gorj.

La percheziții participă polițiști specializați în arme, explozivi și substanțe periculoase, criminaliști și luptători ai structurilor de intervenție de la inspectoratele de poliție ale județelor vizate și ai Poliției Capitalei. Acțiunea este coordonată de Direcția Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din Poliția Română.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Câți dintre europeni simt că țara în care trăiesc este amenințată?