Prima pagină » Știri » Peste o sută de universități din străinătate își expun oferta pentru tinerii români în martie

Peste o sută de universități din străinătate își expun oferta pentru tinerii români în martie

Tinerii români pot afla ce programe oferă peste o sută de universități internaționale, dar și cum pot aplica la aceste programe, cum se pregătește un dosar de admitere și ce posibilități au pentru a obține burse, în cadrul unui târg internațional organizat în martie la București.

Tinerii români pot afla ce programe oferă peste o sută de universități internaționale, dar și cum pot aplica la aceste programe, cum se pregătește un dosar de admitere și ce posibilități au pentru a obține burse, în cadrul unui târg internațional organizat în martie la București. Romanian International University Fair (RIUF) este organizat pe 15 și 16 martie, la Teatrul Național București, însă evenimentul va avea și două ediții regionale în Timișoara și în Iași.

La târg vor mai fi prezente și instituții de învățămnt ce oferă materiale și servicii de consiliere, centre culturale și de informare care reprezintă sisteme educaționale internaționale, organizații ce oferă programe de burse pentru studii universitare și post-universitare sau școli ce oferă cursuri de limbi străine. De asemenea, vor fi organizate și seminarii, prezentări, sesiuni de informare, conferințe sau dezbateri, la care vor participa tineri români studenți și absolvenți ai unor instituții internaționale de prestigiu.

Două astfel de târguri, deși mai mici ca avengură, vor fi organizate la Timișoara pe 19 martie și la Iași pe 21 martie. Anul trecut la RIUF au fost prezenți 121 de expozanți din 20 de țări, târg vizitat de peste 9.500 de persoane.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ilie Bolojan la lansarea noii ediții a Studiului Economic al OCDE pentru România: „Aderarea la OCDE va deveni o realitate anul acesta, dar nu ca un obiectiv în sine, ci ca un mijloc”
Digi24
Cum a răspuns Călin Georgescu la întrebarea din ce bani trăiește. Misterul surselor de finanțare ale fostului candidat la președinție
Cancan.ro
Amantlâc! Bogdan Stancu s-a cuplat cu o celebră prezentatoare TV, deși e căsătorit. Avem imaginile incendiare
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Cât mai are România de recuperat din împrumuturile acordate de Nicolae Ceaușescu. Irakul și Mozambicul și-au plătit o parte din datorii
Mediafax
Șeful OCDE: Datoria publică a României va crește la 61,5% din PIB anul acesta / La cât se preconizează că va scădea rata inflației în 2027
Click
Prăjitură turnată cu mere de post. Un desert simplu și economic, ideal în post
Digi24
Cum ar putea cucerirea unei insule minuscule să prăbușească regimul de la Teheran și să deblocheze strâmtoarea Ormuz. Trump o dorește
Cancan.ro
O mare fabrică din România se închide după decenii de activitate. Peste 800 de angajați riscă să rămână fără loc de muncă
Ce se întâmplă doctore
Leonard Miron a ajuns de nerecunoscut. Transformare şocantă a fostului prezentator TV. A slăbit peste 60 de kg
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primul oraș din România cu radare fixe e-Sigur. Amenzile ajung acasă în câteva zile
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume este mai bătrână decât dinozaurii!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Cum îți organizezi casa fără stres și fără cheltuieli inutile