Prima pagină » Știri » Ponta îndeamnă la încredere în vaccinul românesc: O să mă și vaccinez, dar nu cu răceala am probleme

Ponta îndeamnă la încredere în vaccinul românesc: O să mă și vaccinez, dar nu cu răceala am probleme

Ponta îndeamnă la încredere în vaccinul românesc: O să mă și vaccinez, dar nu cu răceala am probleme
Premierul Victor Ponta i-a îndemnat pe români să aibă încredere în vaccinul care va continua să fie produs de Institutul Cantacuzino și a afirmat că se va vaccina și el, adăugând însă că nu are probleme cu răceala, ci "cu altele".

Premierul Victor Ponta i-a îndemnat pe români să aibă încredere în vaccinul care va continua să fie produs de Institutul Cantacuzino și a afirmat că se va vaccina și el, adăugând însă că nu are probleme cu răceala, ci „cu altele”.

Prezent la Institutul Cantacuzino alături de ministrul Sănătății, Eugen Nicolaescu, Ponta a arătat că se bucură că a pierdut „pariul” cu ministrul legat de capacitatea institutului de a produce în continuare vaccin și a arătat că, până la 15 decembrie, vor fi produse 200.000 doze de vaccin antigripal, iar după aceasta dată vor fi produse alte 200.000 doze.

Premierul a arătat că procesul de producție și omologare este foarte avansat, ceea ce va permite României să nu mai importe fiole de vaccin.

Întrebat de jurnaliști dacă se va vaccina și el, după ce i-a îndemnat pe români să aibă încredere în producția Institutului Cantacuzino, Ponta a răspuns: „O să mă și vaccinez, dar eu nu cu răceala am probleme, ci cu altele”.

El a primit din partea institutului, într-o cutiuță, prima fiolă de vaccin din noua producție.

Ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, a declarat, vineri, că în jurul datei de 20 decembrie cele 400.000 de doze de vaccin antigripal produs de Institutul Cantacuzino vor putea intra pe piață.

Ministrul Sănătății a precizat că, anul viitor, România va avea vaccin antigripal numai de la Cantacuzino.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Premieră MONDIALĂ”: AI-ul intră în lupta cu dârele albe lăsate de avioane
Digi24
Cazul avionului chinez interceptat de avioane maghiare de luptă la granița cu România. Ancheta a dezvăluit cauza incidentului
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
Și-a făcut SINGUR „legea” pe stradă! Un clujean și-a construit un LIMITATOR de viteză. Autoritățile l-au demolat, poliția îl caută
Click
Lună de miere transformată în tragedie! Doi tineri britanici proaspăt căsătoriți au murit într-un accident de elicopter în Grecia
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
O echipă de la MIT a conectat bacterii pentru a crea tranzistori vii