Prima pagină » Știri » Povestea impresionantă a tânărului mort la doar 18 ani în Munții Făgăraș. Ce și-a dorit în locul petrecerii de majorat. Mesajele postate de mama sa pe Facebook. VIDEO

Povestea impresionantă a tânărului mort la doar 18 ani în Munții Făgăraș. Ce și-a dorit în locul petrecerii de majorat. Mesajele postate de mama sa pe Facebook. VIDEO

Mai multe pe gandul.info

Octavian Andrieș este unul dintre cei trei turiști din Iași, care au dispărut în munții Făgăraș, în urmă cu mai multe zile. El este fiul unei profesoare din Iași și se afla pe munte cu tatăl său și un prieten. În luna decembrie a anului trecut a preferat să meargă în Munții Făgăraș, în locul unei petreceri de majorat, iar atunci a promis că va reveni „să cucerească” Vârful Moldoveanu.

„Deși am plecat cu gândul de a urca pe Moldoveanu in locul unei petreceri de majorat, vremea s-a dovedit a fi foarte capricioasă, având parte de ploaie, lapoviță, ninsoare si viscol din belșug. (…) Oricum, am încercat să răzbim prin toata zăpada și prin ceață, în a doua zi însă ne-am oprit mai sus de Cabana Turnuri, la asa zisul Zid al Morții, aproximativ 1900 de metri, unde am fost forțați să punem cortul. De dimineață am mai încercat încă o datã sa urcăm însă viscolul ne-a spulberat orice speranțe, asa că am decis sa ne întoarcem, neavând rost sa riscăm. Cam astea ar fi, chiar dacă nu am reușit să-mi ating obiectivul a fost o tură «challenging» din care am avut foarte multe de învățat și mi-am promis că o sa cuceresc Vârful Moldoveanu pe timp de iarnă cât de curând posibil”, scria Octavian în luna decembrie.

Octavian s-a întors în 30 martie pentru a-și ține promisiunea, însă a murit pe munte, alături de tatăl său și de un prieten al acestuia.

Mama băiatului a postat mai multe mesaje pe rețeaua de socializare.

„În toate declarațiile către autorități am semnalat că fiul meu, în conversația din 1 aprilie 2018, ora 12.34, mi-a comunicat asupra condițiilor meteo dure, fără se se «plângă»”, a scris femeia.

Toți cei trei turiști au plecat în drumeție în 30 martie, au lăsat mașina la Schitul „Sfântul Ioan Botezătorul” din satul Breaza, din județul Brașov, iar ultima comunicare a celor trei turiști a avut loc în 1 aprilie, când tânărul de 18 ani ar fi vorbit cu mama.

Miercuri, în 4 aprilie, autoritățile au fost alertate de starețul Ambrozie Duță, de la Schitul „Sfântul Ioan Botezătorul” din satul Breaza, care a observat că cei doi bărbați de 60 de ani și tânărul de 18 ani nu au mai revenit la mașină. Căutările au început cu elicopterul de Paști, iar marți au fost observate două cadavre pe două văi, în zone diferite.

De joi, din 5 aprilie au început căutările, aceștia fiind localizați marți, în 10 aprilie, din elicopter.

Turiștii, care au murit în drumeția din Munții Făgăraș au recuperați, miercuri, de salvatori, doi dintre ei fiind predați deja la elicopter și transportați la baza muntelui de unde vor fi luați de Medicina Legală, iar cel de-al treilea a fost ridicat pe creastă și va fi și el recuperat de elicopter.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Disensiuni între doi ambasadori „aliați” acreditați la București: „Are o doză extrem de mare de vanitate”