Prima pagină » Știri » Președintele Curții Constituționale vrea o lege a interceptărilor: Trebuie făcută ”ordine” în activitatea de urmărire

Președintele Curții Constituționale vrea o lege a interceptărilor: Trebuie făcută ”ordine” în activitatea de urmărire

Președintele Curții Constituționale vrea o lege a interceptărilor:  Trebuie făcută ''ordine'' în activitatea de urmărire
Președintele Curții Constituționale Augustin Zegrean a declarat, luni, că o lege a interceptărilor și a activității de urmărire este necesară, afimând că trebuie făcută ''ordine'' în activitatea de urmărire.

„Dacă am avea o lege a interceptărilor nu am mai vorbi după imaginație si am ști că scrie în lege cum se fac toate astea. Și lucrul acesta ar trebui făcut și sper că se va face într-o zi și o lege, cum este în majoritatea țărilor europene, o lege a interceptărilor și a activitatii de urmărire”, a declarat președintele CCR, Augustin Zegrean, la Radio România Actualități, afimând că trebuie făcută ”ordine” în activitatea de urmărire.

Președintele CCR a mai spus că sentințele judecătorilor nu se bazează doar pe interceptări, ci și pe alte probe pe care le administrează.

El a precizat că SRI nu poate să facă interceptări fără un mandat aprobat de un judecător.

”Deci eu nu cred că ei stau și ascultă cine, ce vorbește și pe urmă pornesc dosar din ce au ascultat. (SRI-n.r.) ascultă când au o cerere de la procuror să asculte. Când există indicii că s-a comis o infracțiune sau când există indicii că se pregătește comiterea unei infracțiuni. Din momentul acela începe, pentru că nu pot să asculte fără mandat și pe siguranță națională trebuie să aibă un mandat de la judecător ca să asculte”, a afirmat președintele CCR.

El a subliniat că ”nu prea sunt țări în care activitatea de supraveghere să se facă de alte organe decât de procurori și organe de urmărire penală, de Poliția Judiciară”.

„Noi am avut în vedere practica europeană. Am verificat cum se face în toate țările lumii, în țările europene această activitate de supraveghere. Și concluzia a fost că nu prea sunt țări în care activitatea de supraveghere să se facă de alte organe decât de procurori și organe de urmărire penală, de Poliția Judiciară. Am găsit doar în Ungaria o situație în care serviciile secrete pot să facă aceste înregistrări, dar acolo serviciile sunt în subordinea primului ministru”, a explicat Augustin Zegrean.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Washington Post: Pentagonul se pregătește pentru săptămâni de operațiuni terestre în Iran
Digi24
„Trebuie să redeschidem Strâmtoarea Trump”. După Golful Mexic, liderul de la Casa Albă a botezat și Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
Filmul tragediei în care Ionuț și Mădălina și-au pierdut viața. Greșeala care le-a fost FATALĂ
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Viktor Orban, huiduit copios în timpul unui miting electoral. „Vreți să dați banii maghiarilor Ucrainei!”
Mediafax
Ceri sfaturi inteligenței artificiale? Iată care sunt riscurile
Click
Schimbări spectaculoase după Luna Plină în Balanță din 2 aprilie! 3 zodii trag lozul câștigător, atrag bani, sănătate și surprize neașteptate
Digi24
Metoda ingenioasă prin care sute de litri de motorină erau furați săptămânal de pe un șantier de modernizare a căii ferate
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran
Ce se întâmplă doctore
Noi imagini controversate cu Elena Băsescu! Cât de mult s-a schimbat fiica cea mică a fostului președinte. Operațiile estetice au transformat-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Este nevoie de fișă medicală pentru duplicat la permisul auto?
Descopera.ro
O structură bizară de pe Marte seamănă cu o piramidă egipteană antică
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
De ce chatboții par să ne spună mai mereu tocmai ce vrem să auzim?