Prima pagină » Știri » Primarul din Lupeni, Cornel Resmeriță, arestat în dosarul „Gala Bute”

Primarul din Lupeni, Cornel Resmeriță, arestat în dosarul „Gala Bute”

Primarul din Lupeni, Cornel Resmeriță, arestat în dosarul
Primarul din Lupeni, Cornel Resmeriță, arestat în dosarul "Gala Bute"

Decizia a fost luată marți de Curtea de Apel București și este definitivă, Resmeriță urmând să fie dus la arestul central al Poliției.

În primă instanță, Tribunalul București a decis, în 4 februarie, arestarea la domiciliu a edilului, însă hotărârea a fost contestă de procurorii anticorupție. În urma judecării contestației, CAB a dispus să înlocuiască arestul de domiciliu cu cel preventiv.

Odată cu Resmeriță, au fost arestați la domiciliu și fostul consilier al Elenei Udrea Ștefan Lungu și fostul secretar general în Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului Gheoghe Nastasia. În cazul celor doi, nimeni nu a contestat decizia Tribunalului Capitalei.

În același dosar sunt arestați preventiv Rudel Obreja, pentru spălare de bani, evaziune fiscală și complicitate la abuz în serviciu, și Tudor Breazu, apropiat al Elenei Udrea, care este acuzat de procurorii DNA că ar fi intermediat mita provenită de la administratorul unei societăți comerciale care a primit contracte de la Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului în perioada în care instituția a fost condusă de fostul lider al PMP.

Camera Deputaților a avizat, luni, urmărirea penală și arestarea preventivă a deputatului PMP Elena Udrea, în dosarul Gala Bute. Fostul ministru al Dezvoltării Regionale și Turismului este acuzat de abuz în serviciu, tentativă la folosirea de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete pentru obținerea pe nedrept de fonduri din bugetul Uniunii Europene, folosire a influenței în scopul obținerii de foloase necuvenite și luare de mită. Faptele au legătură cu atribuirea și folosirea unor fonduri din patrimoniul Ministerului Dezvoltării Regionale și Turismului în perioada 2010 – 2012.

Ministrul Justiției a transmis marți dimineață avizul de la Camera Deputaților procurorilor DNA. Elena Udrea este audiată de la ora 12.00, când a fost citată să se prezinte la DNA, atât în dosarul Gala Bute, cât și în dosarul Microsoft.

Procurorii susțin că Elena Udrea ar fi luat decizia organizării evenimentului, în urma unor discuții cu Rudel Obreja, fost președinte al Federației Române de Box, și le-a cerut subordonaților săi de la Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului să găsească soluții de încheiere a contractului privind finanțarea Galei Bute, urmărind obținerea unor beneficii electorale, prin asocierea imaginii sale cu cea a lui Lucian Bute.

Fostul ministru al Economiei Ion Ariton este suspectat și el în dosarul Gala Bute, pentru că ar fi determinat reprezentanții a zece companii de stat, printre care Hidroelectrica, Nuclearelectrica și Romgaz, să sponsorizeze ilegal, cu suma totală de peste 1,7 milioane de lei, organizarea Galei Bute de către firma lui Rudel Obreja.

Direcția Națională Anticorupție a cerut aviz de la Senat pentru urmărirea penală a lui Ion Ariton, solicitarea fiind încuvințată, marți, de Comisia juridică, al cărei raport va fi prezentat plenului camerei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Care sunt candidații cei mai căutați pe piața locurilor de muncă în acest moment
Digi24
„Războiul a atins apogeul și se mută în Europa”. Avertismentul liderului uneia dintre cele mai eficiente unități din armata ucraineană
Cancan.ro
Rita Mureșan, apariție îngrijorătoare într-o emisiune TV: 'Nu reușește nimeni să o pună pe picioare'
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita fotbalistului care e pe placul lui Gigi Becali
Adevarul
Kremlinul „crește amenințarea” pentru Kiev: forțe militare și drone în regiunea separatistă din Republica Moldova
Mediafax
Impulsivitatea cumpărăturilor de Crăciun. Cum ne influențează neuromarketingul și ce spun specialiștii
Click
Pensia pe care o primește Carmen Tănase de la stat, după patru decenii de muncă: „Am două cum ar veni”
Digi24
Decizie istorică: Danemarca desemnează oficial SUA drept o amenințare. Cum au ajuns serviciile secrete la această decizie
Cancan.ro
Rodica Stănoiu va fi deshumată?! Detalii despre ultimele ore ale fostei ministrese: a ajuns la camera de gardă 'subnutrită și lovită'
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Simona Mihăescu, fosta prezentatoare a emisiunii „Rețeta de acasă”? Cu ce se ocupă după ce a părăsit televiziunea. E total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Este oficial: Impozitul auto va crește, în 2026! Decizia luată de Curtea Constituțională
Descopera.ro
Semne de activitate detectate pe obiectul interstelar 3I/ATLAS
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța:- Am găsit o metodă să slăbim...
Descopera.ro
Un politician american cere retragerea SUA din NATO