Prima pagină » Știri » PROGNOZA METEO. Cum va fi vremea în weekendul 11-13 mai 2012

PROGNOZA METEO. Cum va fi vremea în weekendul 11-13 mai 2012

PROGNOZA METEO. Cum va fi vremea în weekendul 11-13 mai 2012
Vremea va fi predominant frumoasă și se va încălzi. Cerul va fi variabil, cu înnorări după-amiază și noaptea, în zona de munte și în sud-est, unde pe arii restrânse vor fi ploi slabe, de scurtă durată, însoțite de descărcări electrice. Vântul va avea unele intensificări în Dobrogea, sudul Moldovei și Bărăgan.

ANM a dat joi prognoza meteo pentru weekendul 11-13 mai, în țară, în București, la munte și la mare.

ÎN ȚARĂ (vineri): Vremea va fi predominant frumoasă și se va încălzi. Cerul va fi variabil, cu înnorări după-amiază și noaptea, în zona de munte și în
sud-est, unde pe arii restrânse vor fi ploi slabe, de scurtă durată, însoțite de descărcări electrice. Vântul va avea unele intensificări în Dobrogea, sudul Moldovei și Bărăgan. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 24 și 30 de grade, iar cele minime de la 4…5 grade în depresiuni până la 19…20 de grade pe litoral.

ÎN ȚARĂ (sâmbătă): Vremea va fi caldă. În cursul zilei cerul va fi variabil și izolat vor fi ploi de scurtă durată în sudul țării și la munte. Seara și noaptea înorările se vor accentua în vestul, centrul și nordul teritoriului unde pe arii relativ extinse vor fi averse, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Vor fi condiții de grindină. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 25 și 32 de grade, iar cele minime se vor situa între 8 și 18 grade, mai ridicate pe litoral.

LA BUCUREȘTI (vineri): Vremea se va încălzi. Cerul va fi variabil, cu înnorări după-amiaza și noaptea, când vor fi condiții de ploaie de scurtă durată și descărcări electrice. Vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 29 de grade, iar cea minimă va fi de
14…16 grade.

LA MUNTE (vineri): Vremea va fi în general frumoasă. Cerul va fi variabil, cu înnorări după-amiază și noaptea, când pe arii restrânse vor fi ploi slabe, de scurtă durată, însoțite de descărcări electrice. Vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura aerului va crește ușor.

LA MUNTE (sâmbătă): Vremea va fi caldă. În cursul zilei cerul va fi variabil și doar izolat vor fi ploi de scurtă durată. Noaptea, treptat înorările se
vor accentua și pe arii relativ extinse vor fi averse, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Vor fi condiții de grindină. Valorile termice vor
continua să crească ușor.

LA MUNTE (duminică): Vremea va fi instabilă și se va răci accentuat. Cerul va prezenta înnorări și pe arii relativ extinse se vor semnala averse și descărcări electrice, mai frecvente în Carpații Meridionali și în Munții Banatului, unde cantitățile de apă vor fi mai însemnate. Vor fi condiții de grindină. În zona înaltă precipitațiile vor fi și sub formă de lapoviță sau ninsoare. Vântul va prezenta intensificări în timpul ploilor.

LA MARE (vineri): Vremea va fi ușor instabilă. Cerul va fi temporar noros ziua, când sunt condiții pentru averse slabe de ploaie însoțite de descărcări electrice. Vântul va sufla moderat cu intensificări temporare. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 24 și 26 de grade , iar cele minime între 17 și 19 grade.Temperatura apei mării va fi cuprinsă între 17 și 19 grade.

LA MARE (sâmbătă): Vremea va fi în general frumoasă și caldă. Cerul va fi variabil, și vor fi condiții pentru averse slabe de ploaie însoțite de descărcări electrice. Vântul în general moderat ziua, va preyenta intensificări temporare noptea. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 25 și 27 de garde , iar cele minime între 17 și 19 grade. Temperatura apei mării va fi cuprinsă între 17 și 19 grade.

LA MARE (duminică): Vremea se va răci față de ziua precedentă, iar cerul va fi variabil, mai mult noros noaptea. Vântul va sufla moderat cu intensificări temporare. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 22 și 23 de grade , iar cele minime între 11 și 13 grade . Temperatura apei mării va fi cuprinsă între 18 și 21 de grade.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe