Prima pagină » Știri » PSD cere demisia lui Orban! „Este un gest de minimă decență să plece…”

PSD cere demisia lui Orban! „Este un gest de minimă decență să plece…”

PSD cere demisia lui Orban! „Este un gest de minimă decență să plece...”

PSD cere demisia premierului Ludovic Orban, după scandalul legat de șeful de la Oficiul de Combatere a Spălării Banilor.

Laurențiu Baranga, fostul șef al Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor (ONPCSB), acuzat de înșelăciune, după ce și-ar fi falsificat diplome pentru a ocupa funcții publice, a fost arestat la domiciliu.

„Un gest de minimă decență…” – Romașcanu, PSD

„Ar fi interesant de aflat de ce acest personaj a ajuns să fie numit de primul ministru al României în această funcție.

Nu e vorba doar că și-a falsificat la mod incredibil și ani de zile a stat ascuns undeva, ci e vorba că trebuie verificat de ce în această funcție a ajuns să fie numit acest personaj.

Deci trebuie clarificat de îndată, din punctul meu de vedere și cred că o discuție între președinte și premier trebuie să aibă loc, pentru a vedea în ce măsură securitatea națională a României a fost pusă în pericol sau nu, pentru că discutăm de bani care finanțează terorismul. În care toți partenerii noștri stabili sunt interesați să fim o țară sigură la frontiera Europei.

Este un gest de minimă decență să plece din această funcție când a pus în pericol securitatea României”, a declarat social-democratul Lucian Romașcanu.

Laurențiu Baranga, acuzat că și-a falsificat diploma de bacalaureat, plasat în arest la domiciliu

Judecătorii au decis, duminică, arestarea la domiciliu pentru Laurențiu Baranga, fostul șef al Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor, acuzat de înșelăciune. Decizia nu este definitivă, relatează Mediafax.

Laurențiu Baranga a fost reținut, sâmbătă, pentru 24 de ore la capătul unor audieri care au ținut ore în șir la locuința sa din Râmnicu Vâlcea. El a demisionat joi, iar demisia a fost înaintată la Ministerul Finanțelor Publice. Înainte de fi numit șef al ONPCSB, Laurențiu Baranga a fost vreme de 11 ani director adjunct al Oficiului Registrului Naţional al Informaţiilor Secrete de Stat (ORNISS).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp