Prima pagină » Știri » Răzvan Cuc renunță la rezilierea contractului cu constructorul lotului 2 al Autostrăzii Sebeș-Turda

Răzvan Cuc renunță la rezilierea contractului cu constructorul lotului 2 al Autostrăzii Sebeș-Turda

Răzvan Cuc renunță la rezilierea contractului cu constructorul lotului 2 al Autostrăzii Sebeș-Turda
Ministrul Transporturilor Răzvan Cuc spune că lotul 2 al autostrăzii Sebeș-Turda va fi finalizat până la sfârșitul acestui an. Constructorul și-a asumat darea în trafic a tronsonului, indiferent de costurile pe care le va avea cu lucrările de construcție.

Aflat, joi, în inspecție pe loturile în construcție ale autostrăzii Sebeș Turda, din județul Alba, ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a anunțat că lotul 2 va fi deschis traficului la sfârșitul acestui an, iar constructorul și-a asumat finalizarea lucrărilor până la acest termen, indiferent de costurile pe care le va avea și va da în trafic acest lot.

„S-au luat niște măsuri care trebuie aduse la cunoștința opiniei publice. Mi s-a prezentat graficul de realizare a lucrărilor până la sfârșitul acestui an. Managerul companiei din Grecia și-a asumat că va aloca toate resursele necesare pentru darea în trafic a acestui lot. (…) Totodată, aici sunt contractele pe care le-a încheiat cu subcontractorii care vor începe să se mobilizeze de săptămâna viitoare. În șantier o să vedeți furnicar, mi-au spus că de la 1 iulie vor fi în șantier și se va mări gradual numărul de utilaje, pentru a se încadra în termen. Este clar că este o provocare și pentru ei, este o firmă care are un palmares internațional fosrte puternic și ar fi păcat ca în România să aibă un insucces și să piardă acest contract”, a declarat ministrul.

La ultima vizită, Cuc a dat un ultimatum constructorului lotului 2 al autostrăzii Sebeș-Turda, spunând „Cred că ați confundat lucrarea la autostradă cu lucrarea la un drum național. Dacă nu ajung contractele cu antreprenorul până la final de iunie la CNAIR, reziliez contractul”.

La începutul acestui an, stadiul fizic al construcției la Lotul 2 au autostrăzii Sebeș-Turda era de 49,01%, iar la sfârșitul lunii ianuarie, grecii de la Aktor au raportat un progres de doar 0,02 puncte procentuale.

În martie, Răzvan Cuc declara la Alba Iulia că l-a convocat pentru o întâlnire la minister pe reprezentantul din Grecia al firmei care construiește lotul 2 al autostrăzii Sebeș-Turda, pentru a stabili dacă mai lucrează la acest lot sau „o să încheiem orice relație”.

Ministrul amenința că va fi „drastic” cu cei care nu își vor face treaba și nu se mobilizează corespunzător.

„Eu, dacă nu voi vedea mobilizare și un stadiu fizic al lucrărilor avansat, până la sfârșitul lunii aprilie, nu mai stau să aștept promisiuni, pentru că am văzut unde duc aceste promisiuni. Eu voi fi foarte drastic cu CNAIR, dacă nu face plățile, dar la fel de drastic voi fi și cu antreprenorii care nu își fac treaba și nu se mobilizează corespunzător”, spunea atunci ministrul Transporturilor.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolojan și Grindeanu au ajuns la un compromis pe criza bugetului. Coaliția taie de la magistrați pentru pachetul de solidaritate propus de PSD. Bolojan: „În această seară încep dezbaterile propuse în plen, mâine va fi aprobat bugetul”/ Sorin Grindeanu: Mă declar satisfăcut
Digi24
Una dintre cele mai mari țări din lume a trimis nave de război pentru a-și proteja petrolierele în Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
Vortex polar. Prognoză aprilie 2026: Ninsori viscolite ca în mijlocul iernii, în România, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Ioana Tamaş, super hot la sală. Soția lui Gabi Tamaş e într-o formă fizică spectaculoasă
Adevarul
Moștenirea lui Nicușor Dan: Primăria Capitalei a înlocuit aproape 250 km de magistrală principală de termoficare în ultimii 5 ani
Mediafax
Atenție, bucureșteni: unele linii STB ar putea fi deviate joi și vineri din cauza meciurilor de fotbal
Click
Zodiile care vor face furori, începând cu luna aprilie. Vor simți că norocul le surâde din plin. Se vor scălda în bani mulți și vor primi o veste neașteptată
Digi24
SUA ajung la cel mai scăzut nivel al libertății din istorie, în timp ce o țară din Europa obține scorul maxim
Cancan.ro
Se întoarce iarna în martie. Anunțul ANM despre lapoviță și ninsori în România
Ce se întâmplă doctore
Cine a fost prima soție a lui Dan Alexa și de ce au divorțat! Antrenorul a avut o viață amoroasă marcată de scandaluri
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul Duster arată ca o „mașină de bogați” dar costă puțin. Varianta epuizată înainte de lansare
Descopera.ro
Descoperire arheologică rară în România! Ce s-a găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce faci dacă te trezeşti dimineața cu Angelina Jolie lângă tine-n pat?
Descopera.ro
Cea mai veche înregistrare a cântecului unei balene, găsită pe un disc pierdut din 1949