Prima pagină » Știri » REFERENDUM 2012. Ialomițean cercetat pentru că a votat fără drept pe liste suplimentare

REFERENDUM 2012. Ialomițean cercetat pentru că a votat fără drept pe liste suplimentare

Un ialomițean de 60 de ani condamnat definitiv, care și-a executat pedeapsa și căruia i s-a interzis dreptul de a alege și de a fi ales în autoritătile publice sau în funcții publice, este cercetat pentru votarea fără drept după ce duminică a votat pe listele suplimentare la o secție din Bărbulești.

Un ialomițean de 60 de ani condamnat definitiv, care și-a executat pedeapsa și căruia i s-a interzis dreptul de a alege și de a fi ales în autoritătile publice sau în funcții publice, este cercetat pentru votarea fără drept după ce duminică a votat pe listele suplimentare la o secție din Bărbulești.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița, polițiștii Secției Rurale Jilavele s-au sesizat din oficiu că un bărbat de 60 ani, din comuna ialomițeană Bărbulesti, și-a exercitat votul, deși nu avea acest drept, conform art.64 din Codul Penal, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„În urma cercetărilor efectuate de polițiști s-a stabilit că bărbatul, membru al unei secții de votare din comuna Bărbulești, s-a deplasat la secția de votare unde era arondat conform domiciliului, iar întrucât nu s-a regăsit pe listele permanente a votat pe una din listele suplimentare al secției de votare unde era membru. În această cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârsirii infracțiunii de votarea fără drept sau în mod repetat, faptă prevăzută și pedepsită de art. 54 alin.1 și 2 din Legea 3/2000”, se arată în comunicatul IPJ Ialomița.

Potrivit articolului 64 din Codul Penal, o pedeapsă complementară celei penale, definitivă, este și interzicerea dreptului de a alege și de a fi ales în autoritătile publice sau în funcții publice.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
De ce a plecat Diana Matei din MApN după aproape 20 de ani. Câți bani câștiga: „Mi-e foarte greu...”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Ceaiul care era folosit ca monedă de schimb. Povestea cărămizilor de ceai din Asia Centrală