Prima pagină » Știri » Restul persoanelor din autocarul răsturnat în Bulgaria, aduse în țară

Restul persoanelor din autocarul răsturnat în Bulgaria, aduse în țară

Restul persoanelor din autocarul răsturnat în Bulgaria, aduse în țară
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) anunță că pe lângă cei șase răniți aduși la Spitalul Floreasca, din Bulgaria, cu elicoptere, restul persoanelor care se aflau în autocarul implicat în accidentul de duminică au intrat deja în țară, cu un alt autocar, pus la dispoziție de firma transportatoare.

Potrivit unor surse, dacă unii dintre pasageri vor dori să-și facă investigații medicale după sosirea la București, ei vor fi duși, duminică seară, la spital.

Pasagerii răniți grav în accident au fost aduși în Capitală înaintea celorlalți, cu trei elicoptere – două SMURD și unul al Inspectoratului General de Aviație.

Astfel, la Spitalul Floreasca au fost aduși mai întâi, cu elicoptere SMURD, doi răniți – o femeie și un bărbat -, iar cel de la IGA a transportat din Bulgaria, la aceeași unitate sanitară, alte patru victime – trei femei și un bărbat.

Cei șase răniți au fost transportați la București după ce au fost stabilizați la un spital din Veliko Târnovo. Potrivit medicilor, ei au traumatisme și fracturi, însă sunt în stare stabilă.

Operațiunea de transport medical în țară a fost coordonată, din dispoziția ministrului Afacerilor Interne, vicepremierul Gabriel Oprea, de către Departamentul pentru Situații de Urgență din MAI. Oprea a mulțumit membrilor echipei interministeriale MAI-MAE care a gestionat intervenția de duminică, în vederea transportării în țară a victimelor accidentului rutier din Bulgaria.

Accidentul s-a produs duminică dimineață, în jurul orei 5.00, când un autocar cu turiști care venea spre România din Turcia, de la Kușadasi, s-a răsturnat în Pasul Republika din Bulgaria, între localitățile Gurkovo și Veliko Târnovo – zonă muntoasă din țara vecină. În autocar se aflau 27 de români – 25 de pasageri și doi șoferi.

În urma accidentului, un român a murit, cinci au fost răniți grav, iar alții au răni ușoare. Conform agenției Focus, persoana decedată în accident avea 27 de ani.

Răniții au fost transportați la un spital din Veliko Târnovo, unde doi dintre ei au fost operați.

Potrivit MAI, din primele informații furnizate de autoritățile bulgare, autocarul nu a adaptat viteza la condițiile meteo și, într-o curbă, a pierdut controlul direcției de mers și s-a răsturnat.

Autocarul era condus de un român în vârstă de 44 de ani, care nu consumase alcool, după cum au comunicat tot autoritățile bulgare. El urma să fie testat și privind consumul de alte substanțe interzise.

Tot MAI a informat că Poliția Română a efectuat primele verificări în țară privind firma transportatoare, șoferii și autocarul din accidentul produs în Bulgaria, nefiind evidențiate probleme din punct de vedere al avizelor și atestatelor prevăzute de legislația română în materie.

Autocarul răsturnat în Bulgaria avea doi șoferi, care, date fiind distanțele lungi de parcurs, conduceau cu schimbul. Vehiculul aparține firmei Camira Eurotrans, ce are ca obiect de activitate transportul terestru de călători.

Consulul României în Bulgaria și atașatul de afaceri interne al MAI au mers la spitalul din Veliko Târnovo, pentru a acorda asistență consulară victimelor accidentului.

În iunie 2013, un autocar cu turiști români s-a răsturnat într-o prăpastie din Muntenegru. În urma accidentului și-au pierdut viața 18 persoane, iar alte 29 au fost rănite.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit o galaxie spirală masivă de la începuturile Universului