Prima pagină » Știri » România își nuanțează poziția față de aderarea la Schengen după criza imigranților. Ce spune ministrul de Externe

România își nuanțează poziția față de aderarea la Schengen după criza imigranților. Ce spune ministrul de Externe

România își nuanțează poziția față de aderarea la Schengen după criza imigranților. Ce spune ministrul de Externe
Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a declarat miercuri că România continuă să trateze cu foarte multă atenție problema aderării la spațiul Schengen, însă trebuie să țină cont de situația securității din cadrul UE, generată de "amenințările care vin din sud".

„Noi deja acționăm ca un stat Schengen de facto, dar trebuie să cooperăm cu celelalte state membre”, a declarat Aurescu, într-o conferință de presă comună cu omologul său slovac, Miroslav Lajcak.

Ministrul român a spus că pe agenda României se află în continuare aderarea la spațiul Schengen, însă Bucureștiul trebuie să țină cont de situația de securitate din cadrul UE, generată de amenințările care vin din sud.

„Această chestiune încă se află pe masă, pe agendă, o vom trata cu foarte multă atenție, dar în același timp trebuie să ținem cont de situația securității în cadrul Uniunii Europene, generată de aceste amenințări care vin din sud, fiind vorba nu numai de migrația ilegală, ci și despre problema terorismului”, a declarat Aurescu.

Ministrul a mai spus că intrarea României în spațiul Schengen înseamnă o sporire a securității zonei, subliniind că România este un stat responsabil și că este foarte bine pregătit pentru aderare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Empatie inteligentă: cum să îți pese fără să te epuizezi