Prima pagină » Știri » Salvamontiștii din Bușteni intervin pentru salvarea a doi turiști olandezi blocați în Munții Bucegi din cauza vremii

Salvamontiștii din Bușteni intervin pentru salvarea a doi turiști olandezi blocați în Munții Bucegi din cauza vremii

Salvamontiștii din Bușteni intervin, miercuri, pentru salvarea a doi turiști din Olanda care au fost surprinși de vremea rea în Munții Bucegi, pe munte fiind viscol, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Șeful Salvamont Bușteni, Gheorghe Haiduc, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, că salvamontiștii intervin pentru salvarea a doi turiști olandezi surprinși de vremea extrem de nefavorabilă.

„Sunt doi turiști olandezi. Un bărbat de 55 de ani și o femeie de 35 de ani. Au rămas blocați pe platou, nu au mai putut înainta. Doreau să se ducă în plimbare, sunt veniți de aseară și au rămas undeva în zonă”, a declarat Haiduc.

Pe munte este viscol, ninge, temperaturile sunt scăzute și vizibilitatea redusă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vești proaste. Meteorologii anunță că perioada cu vreme foarte rece se prelungește, în unele zone ar putea ninge
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii! Cătălin Măruță, OUT de la Pro TV 😲 Când va fi difuzată ultima emisiune, de fapt
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Cât de justificată e creșterea taxelor locale: „Dacă plătești 100 de euro în plus și te transformi din asistat în cetățean activ, merită”
Mediafax
Criza din Iran zguduie marile puteri. Ce ar însemna căderea regimului pentru Putin, Trump și Orientul Mijlociu
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră