Prima pagină » Știri » Scandal de proporții în plenul Camerei Deputaților: Bacalbașa a folosit un termen nazist – VIDEO

Scandal de proporții în plenul Camerei Deputaților: Bacalbașa a folosit un termen nazist – VIDEO

Scandal de proporții în plenul Camerei Deputaților: Bacalbașa a folosit un termen nazist - VIDEO
Deputatul PSD Nicolae Bacalbașa i s-a adresat unui coleg din Parlament cu terminologia nazistă „untermench", termen folosit de naziști pentru „non-arieni". Deputatul Ovidiu Gantz din partea grupului Minorităților l-a apostrofat pe Bacalbașa acuzând o campanie de discreditare a etniei germane.

„Sigur că aici ne-am adunat oameni de pe toate orizonturile sociale și culturale. Suntem colegi nu pentru că ne-au plăcut unii, ci pentru că ne-a adunat soarta împreună. Totuși eu nu înțeleg să suport și să admit mârlănia unui individ care pentru mine este unterrmechian, că tot avem președinte german, și care vorbește după ce am votat eu și colegii mei, despre decizii rușinoase. Deciziile Parlamentului nu sunt rușinoase și nerușinoase, sunt deciziile Parlamentului. Să facem politică, să ne înfruntăm, dar să ne ferim ca naiba de mârlani care ajung la microfon”, a afirmat deputatul PSD Nicolae Bacalbașa, miercuri, în timpul ședinței de plen din Camera Deputaților.

Deputatul Ovidiu Gantz, reprezentantul minorităților germane, l-a apostrofat pe Nicoale Bacalbașa, acuzând PSD de o amplă campanie de discreditare a președintelui României, Klaus Iohannis, și a etniei germane, pe care îi asociază cu regimul nazist.

„Am asistat astăzi, din nou, la intervenția unui deputat PSD care a folosit terminologia regimului nazist din Germania anilor ’30-’40 la adresa unui coleg deputat, indiferent care ar fi acesta. Este absolut inacceptabil. Mai mult, asocierea ca să citez «că tot avem președinte german», este o mizerie inimaginabilă, o nouă ticăloșie a unui reprezentant PSD la adresa Președintelui României și a unei minorități germane pe care eu o reprezint în Parlamnet. Și eu sunt german, domnule deputat, și ce legătură are aceasta cu regimul nazist din Germania și cu terminologia acestor criminali? Nu vă este rușine să veniți în Parlamnetul României să vă adresați de maniera aceasta unui coleg? Nu vă este rușine să faceți acest lucru în raport cu Președintele țării?”, a declarat, miercrui, în plen, deputatul Ovidiu Gantz.

Reprezentantul minorităților germane a mai spus că aceste declarații fac parte dintr-o campanie „ticăloasă” pe care PSD și reprezentanții PSD o folosesc împotriva etniei germane și a președintelui Klaus Iohannis.

„Mai mult decât atât, aceste mizerii nu sunt singulare, domnule deputat. Sunt parte a unei campanii ticăloase folosită de reprezentanții partidului dumneavoastră la adresa etniei gemane și a Președintelui țării. Nu mai departe decât luna trecută, consilierul de stat Varga, consilier al Primului Ministru, și-a permis aceleași mizerii, postând pe Facebook o asociere între Președintele României și dictatorul cel mai criminal, probabil, din istorie, Adolf Hitler. Vă înscrieți pe această agendă, domnule deputat, și continuați ceea ce au făcut Vâlcov, Pop sau Vasilescu, reprezentanți PSD, indivizi certați cu legea, sancționați de CNCD? Este inadmisibil. Știți că asta este infracțiune în România să faceți apologia regimului nazist, a simbolutilor naziste și a terminologiei naziste? Nu vă este rușine, domnule deputat?”, a completat deputatul din partea Minorităților

Totodată, Ovidiu Gantz i-a cerut liderului deputaților PSD Alfres Simonis să exprime poziția PSD în legătură cu atitudinea depuatului Nicoale Bacalbașa.

„N-aveți ce căuta în Parlamentul României dacă vă comportați de maniera asta. Sunteți o rușine pentru România și pentru Parlament. Iar pentru dumneavoastră, domnule Simonis, veniți în fața Parlamentului și spuneți: Asta este pozitia partidului dumenavoastră? Asta este poziția grupului dumenavoastră în Parlament sau este doar opinia unui deputat rătăcit în traniție, ca să citez clasici în viață și care își permite asemena mizerii la adresa unor concetățeni care nu au nicio legatură cu crimele nazismului?”, a mai spus Gantz.

Ulterior, deputatul PSD Nicolae Bacalbașa și-a cerut scuze pentru terminologia folosită la adresa colegului său de plen.

„Fără îndoială că utilizarea a fost impropie si fără îndoială că îmi cer scuze, dar am făcut acest lucru tocmai pentru a pune în discuție termenul de ciumă roșie, termenul nazist care mie îmi produce greață și care circulă cu multă susținere din partea unor partide din Opozitie”, a completat Bacalbașa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă cu tichetul de 50 de lei pentru energie. De când se schimbă schema de ajutor
Digi24
Reguli noi pentru bolnavii din România: De luna aceasta, mii de pacienți pierd prioritatea la analize medicale
Cancan.ro
S-a aflat! De ce s-au aruncat de pe bloc Alexandru și Sorin Arhire, din Arad, chiar de Bobotează
Prosport.ro
Părăsit de iubită pentru Jannik Sinner, fiul lui Michael Schumacher s-a consolat cu un fotomodel portughez
Adevarul
Troc între marile puteri pentru Venezuela, Ucraina și Taiwan? Expert: „SUA nu au de ce să ofere gratis ceva”
Mediafax
Bulgaria nu era pregătită pentru tranziția către euro: Au „bubuit” prețurile!
Click
Trei zodii atrag succesul financiar în perioada 12–18 ianuarie 2026. Ce nativi dau marea lovitură
Digi24
VIDEO Calul cu internet prin satelit, „arma” improvizată a soldatului rus pe frontul ucrainean. „Acesta este designul, funcționează”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță -18 grade Celsius în ianuarie! Cel mai friguros oraș din România în 2026.
Ce se întâmplă doctore
De ce afecțiune secretă suferă Nick de la N&D. Nevasta l-a dat de gol, în timpul filmărilor Power Couple 2026 de la Antena 1
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primele imagini cu M1E3 Abrams, noua iterație a tancului american după 46 de ani
Descopera.ro
De ce se crede că trifoiul cu patru foi aduce noroc?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Sezonul gripal 2025–2026 ar putea deveni unul dintre cele mai severe din istorie