Prima pagină » Știri » Scandalul dezinfectanților: 2.633 de probe recoltate de la 208 spitale

Scandalul dezinfectanților: 2.633 de probe recoltate de la 208 spitale

Scandalul dezinfectanților: 2.633 de probe recoltate de la 208 spitale
În urmă neregulilor descoperite, direcțiile de sănătate publică au recoltat 2.633 de probe din 208 spitale publice și private cu paturi, care folosesc dezinfectanții achiziționați de la compania Hexi Pharma.

„La nivelul a 41 de județe, au fost recoltate un număr de 2.633 teste de sanitație din 208 unități spitalicești publice și private cu paturi, care folosesc dezinfectanții achiziționați de la compania în cauză. Pentru municipiul București, din cele 43 de unități sanitare publice, până la ora videoconferinței, au raportat un număr de 21 de spitale prelevarea a 202 teste de sanitație. În ceea ce privește cele cinci unități spitalicești de mari dimensiuni private cu paturi din București, două au declarat că nu utilizează dezinfectantul în cauză, de la restul așteptându-se încă raportarea”, se arată într-un comunicat de presă.

Ministerul Sănătății a declarat că laboratoarele tuturor Direcțiilor de Sănătate Publică vor funcționa în perioada sărbătorilor de Paște pentru efectuarea testelor de laborator, care vor fi raportate la Ministerul Sănătății, în cadrul unei videoconferințe care va avea loc miercuri, 4 mai. Ministrul Patriciu Achimaș-Cadariu a mai spus că din luna mai vor începe controalele mixte pe care le anunțase, cu privire la testarea produselor Hexi Pharma. „Totodată, ministrul a dispus Direcțiilor ca până la data de 11 mai 2016 să efectueze o analiză internă pe marginea discrepanțelor dintre rezulatele controalelor inter și intra-județene”, se mai arată în comunicat.

Suprasept, un biocid folosit de Hexi Pharma, compania care dezinfectează 2.000 de săli de operație din România, din peste 350 de spitale, este diluat de zece ori față de concentrațiile de pe etichetă, se arată într-un test al laboratorului institutului de stat ICECHIM. Cu toate că produsul a fost găsit „etichetat necorespunzător” în Raportul DSP din 2014, statul n-a făcut nimic, scrie tolo.ro, care a ales să efectueze un test asupra substanțelor folosite pentru dezinfectarea spitalelor din România.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar