Prima pagină » Știri » Șeful RCS&RDS, interceptat chiar în sediul DNA când cerea telefoane pentru un ofițer de poliție judiciară. UPDATE: Ofițerul a demisionat. STENOGRAME

Șeful RCS&RDS, interceptat chiar în sediul DNA când cerea telefoane pentru un ofițer de poliție judiciară. UPDATE: Ofițerul a demisionat. STENOGRAME

Șeful RCS&RDS, interceptat chiar în sediul DNA când cerea telefoane pentru un ofițer de poliție judiciară. UPDATE: Ofițerul a demisionat. STENOGRAME
Ioan Bendei, unul dintre directorii RCS&RDS, a fost interceptat în timp ce solicita secretarei telefoane pentru ofițerul de poliție judiciară al DNA Elena Teo Iordăchiță și pentru rudele acestuia din Craiova, chiar din sediul DNA, potrivit înregistrărilor difuzate de Antena 3. DNA a anunțat că ofițerul Iordăchiță a demisionat din DNA, astăzi, după ce aceste stenograme au fost publicate.

UPDATE: Ofițerul de poliție judiciară al DNA Teo Iordăchiță, pentru care Ioan Bendei, unul dintre directorii RCS-RDS, ar fi solicitat telefoane, și-a încheiat joi activitatea la cerere, transmite DNA la solicitarea Mediafax, decizia de încetare a activității venind după apariția interceptărilor.

„Doamna Iordăchița Teodosia Elena și-a încetat activitatea la cerere din funcția de ofițer de poliție judiciară pe care o avea la DNA”, se arată într-un răspuns al Direcției Naționale Anticorupție, la solicitarea Mediafax.

Reprezentanții DNA au mai precizat că data la care ofițerul de poliție judiciară și-a încheiat activitatea este 18 mai 2017.

„Îți dau așa: o adresă din București, dar pe asta o rezolv eu, vorbești cu Florin Spătaru să îți aducă un telefon, un fix, un mobil, la tine acolo la secretariat, într-o pungă, și doi, îți dictez o adresă, de la Craiova, îl suni pe Croitoru din partea mea și trebuie să schimbe un telefon din ăsta fix, să pună unul din ăsta portabil. Care se plimbă cu el prin casă. Dacă nu are, vorbești tot cu Florinel Spătaru și i-l trimitem la Craiova pentru adresa asta pe care ți-o spun eu. Iordăchiță Ioan..Deci aici trebuie telefon d-ăla de te plimbi prin casă, cică n-a mers niciodată. Și îți mai dau încă unul, tot pentru Craiova. Hai că îți dau pe doamna să îți dicteze. Îi dai lui Croitoru și să rezolve problema astăzi. Și îți dau și numărul de aici, poate să sune la numărul ăsta”, ar fi spus Ioan Bendei, potrivit interceptărilor difuzate de Antena 3.

Ulterior, așa cum reiese din înregistrări, Ioan Bendei i-ar fi pasat telefonul ofițerului DNA pentru ca aceasta să indice adresele la care ar fi urmat să ajungă telefoanele. Antena 3 a difuzat o altă înregistrare, care ar fi avut loc ulterior, în care ofițerul de poliție judiciară s-ar fi interesat când vor ajunge produsele în toate locațiile.

„Teo Iordăchiță: Bună dimineața, domnule Bendei. Teo Iordăchiță sunt, de la DNA. Voiam să vă spun că s-a rezolvat la Craiova.

Ioan Bendei: Da, dar la dumneavoastră.. v-a căutat aseară acasă și nu v-a găsit. Eu îl am aici la mine. Să vă sune după masă să vi-l aducă, nu?

Teo Iordăchiță: Oricând, aici, dacă poate să mi-l aducă

Ioan Bendei: Dacă nu, săptămâna viitoare, marți probabil. Vin eu și vi-l aduc, dacă.. Și la Craiova, pe o persoană n-a găsit-o, că e plecată, una a rezolvat-o

Teo Iordăchiță: O să-i dea astăzi lui frate-meu celălalt telefon, pentru mama și tata. Și se duc astăzi băieții să-i dea, după amiază. Că ei sunt la țară, părinții mei.

Ioan Bendei: Bine atunci vi-l aduc eu marți”, se arată în înregistrarea difuzată de Antena 3.

Ulterior, jurnaliștii dau exemplu o altă înregistrare, al unei discuții telefonice care ar fi avut loc la sediul, între Ioan Bendei și șeful Direcției Generale Anticorupție (DGA) de la acea vreme, Jenică Arion Țigănașu, în care s-ar fi discutat despre sponsorizarea instituției de stat.

„Jenică Arion Țigănașu: Uitați, am în față contractul de prestări servicii între unitatea noastră, Direcția Generală Anticorupție și RDS RCS. RCS RDS. Și. îl semnez! L-a semnat de la dumneavoastră. doamna Mihaela Neacșu.

Ioan Bendei: Da, da, da, cum să nu.

Jenică Arion Țigănașu : Voiam să pun și eu o întrebare. Știți că anul trecut, la ziua DGA-ului. Cu ocazia zilei DGA-ului, pe 30 mai.

Ioan Bendei: Da.

Jenică Arion Țigănașu : Ne-ați sprijinit, așaaa.

Ioan Bendei: Încercăm și anul ăsta! Da, încercăm și anul ăsta, să vedem.

Jenică Arion Țigănașu : Da? Facem o scrisoare, ceva?

Ioan Bendei: Da, da, da

Jenică Arion Țigănașu: Către dumneavoastră, da?

Ioan Bendei: Da, da, da”, se mai arată în înregistrarea difuzată de Antena 3.

Interceptările redate de Antena 3 au fost depuse la dosar de șantaj Antena Group-RCS-RDS recent, la solicitarea apărării.

Fondatorul trustului Intact, Dan Voiculescu, și fiica sa Camelia au fost trimiși în judecată la 1 octombrie 2013, alături de fostul director general Antena TV Group SA, Sorin Alexandrescu, și de fostul șef ANAF Șerban Pop.

Sorin Alexandrescu este acuzat de șantaj, iar Dan Voiculescu și fiica sa, de complicitate la această infracțiune. Șerban Pop, președinte al Agenției Naționale de Administrare Fiscală la data faptelor, avocat suspendat, este acuzat de folosire, în orice mod, de informații ce nu sunt destinate publicității, ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații.În același dosar este judecat, pentru complicitate la șantaj, George Daniel Matiescu, director general al Intact Publishing SRL.

Potrivit anchetatorilor, în perioada 16 aprilie – 21 mai 2013, în calitate de director general al SC Antena TV Group SA, Sorin Alexandrescu a exercitat, în mod repetat și gradual, acte de constrângere asupra administratorului RCS&RDS Ioan Bendei, amenințându-l cu darea în vileag a unor presupuse fapte de corupție, astfel încât să îl determine să urmeze conduita impusă de el.

Semnarea contractului în condițiile impuse de inculpat, respectiv la o valoare 6.480.000 euro/an, pe o durată de cinci ani, ar fi garantat stingerea litigiilor existente pe rolul instanțelor, oprirea campaniei media împotriva RCS&RDS pe care o reprezenta partea vătămată și a persoanelor din conducerea RCS&RDS, arată anchetatorii.

În prezent, Dan Voiculescu este încarcerat la Penitenciarul Rahova, fiind condamnat la o pedeapsă de zece ani de închisoare pentru spălare de bani în dosarul privind privatizarea frauduloasă a Institutului de Cercetări Alimentare.

Faptele de corupție cu care ar fi fost amenințat Ioan Bendei fac obiectul unui dosar penal aflat pe rolul DNA, în care se fac cercetări față de Bendei, Alexandru Oprea, Dumitru Dragomir, compania RCS-RDS și alte persoane.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”