Prima pagină » Știri » Și băut și contrabandist: Un tânăr aflat sub influența alcoolului a fost prins de polițiști la volanul unei mașini pline cu țigări de contrabandă – VIDEO

Și băut și contrabandist: Un tânăr aflat sub influența alcoolului a fost prins de polițiști la volanul unei mașini pline cu țigări de contrabandă – VIDEO

Un tânăr de 28 de ani, din Maramureș, a fost prins de polițiști la volanul unei mașini în care era o cantitate mare de țigări de contrabandă, provenite din Ucraina. Bărbatul a fost urmărit de agenți în trafic și din cauza vitezei a intrat în gardul unui imobil.

Potrivit unui comunicat transmis duminică de Poliția de Frontieră, un echipaj mobil al poliției de frontieră din Maramureș a observat pe drumul care face legătura între localitățile Petrova și Strâmtura, doua autoturisme care se deplasau în mare viteză.

„Polițiștii de frontieră au efectuat semnalele regulamentare pentru a opri cele două autovehicule, însă conducătorii acestora au ignorat semnalele, continuându-și deplasarea. Echipajul politiei de frontieră a procedat la urmărirea mașinilor, timp în care persoanele care le conduceau au efectuat mai multe manevre agresive, cu intenția de a scăpa de oamenii legii. La scurt timp conducătorul unuia dintre autoturisme a pierdut controlul volanului, a ieșit de pe carosabil și trecând printr-un gard s-a oprit în curtea unui imobil din apropiere”, se arată în comunicat.

Polițiștii de frontieră au reținut un tânăr în vârstă de 28 ani, din județul Maramureș, iar la fața locului a fost solicitat un echipaj SMURD, deoarece șoferul era rănit, astfel că a fost transportat la spital pentru îngrijiri de specialitate.

De asemenea, șoferul a fost testat si cu aparatul etilotest, de către un echipaj din cadrul Secției 2 de Poliție Bogdan Vodă, rezultând o alcoolemie de 0.12 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Din primele verificări, în mașină, a fost observată o impresionantă cantitate de țigări, de proveniență ucraineană.

„Polițiștii de frontieră au luat măsuri de cercetare și supraveghere a zonei, iar în apropiere a fost descoperită și a cea de a doua mașină, n care se aflau mai multe colete cu țigări. Ambele autoturisme au fost duse la sediul poliției de frontieră în vederea continuării cercetărilor, iar în urma inventarierii țigărilor descoperite a rezultat cantitatea de 32.989 pachete cu țigări de proveniență ucraineană, a căror valoare se ridică la suma de 386.000 de lei”, se mai arată în comunicat.

Țigările au fost confiscate, iar polițiștii fac cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de contrabandă.

În cursul zilei de sâmbătă, polițiștii de frontieră de la Sectorul Poliției de Frontieră Brodina au observat mai multe persoane care transportau colete voluminoase de la frontiera de stat către interiorul țării. În momentul în care au fost somați, bărbații au abandonat coletele și au dispărut în zona împădurită.

Polițiștii români au informat autoritățile de frontieră ale statului vecin, iar la fața locului au fost descoperite opt colete care conțineau cantitatea de 6.730 de pachete cu țigări de proveniență ucraineană în valoare de 140.000 lei. Și aceste țigări au fost confiscate, iar în cauză se fac cercetări pentru identificarea persoanelor implicate.

Și polițiștii de frontieră din cadrul Sectorul Poliției de Frontieră Sighetu Marmației au descoperit în apropierea frontierei de stat mai multe colete care conțineau cantitatea de 4.000 de pachete cu țigări în valoare de 46.800 lei. Acestea au fost confiscate, iar în continuare se fac cercetări pentru identificarea celor implicați.

Foto: Mediafax Foto / Remus Badea

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mario De Mezzo nu dă înapoi! Primarul Slatinei: „Dacă aș da timpul înapoi, aș lua aceleași decizii”
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
România, învinsă fără drept de apel de Franța! Tricolorii U16 se opresc în sferturile EuroBasket
Click
De ce a luat Emily Burghelea decizia de a se muta definitiv cu toată familia din România în Spania? Imagini exclusive din noua lor casă: „Nu am plecat pentru plajă”
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Ar trebui sau nu să avem încredere în sfaturile financiare primite de la AI? Iată ce spun experții!