Prima pagină » Știri » Șofer băut, prins de polițiști după o urmărire de câțiva kilometri înainte de Vama Albița

Șofer băut, prins de polițiști după o urmărire de câțiva kilometri înainte de Vama Albița

Șofer băut, prins de polițiști după o urmărire de câțiva kilometri înainte de Vama Albița
Șofer cu alcoolemie de 0,96 la mie, prins după o urmărire de câțiva kilometri înainte de Vama Albița

Potrivit reprezentanților Poliției de Frontieră Vaslui, echipajul aflat în control pe comunicația Vama Albița – Huși a pornit în urmărirea șoferului din județul Vaslui după ce acesta a refuzat să tragă pe dreapta la semnalul de oprire făcut de către agenți pe raza localității Râșești, de pe drumul european E 581, transmite corespondentul MEDIAFAX.

După câțiva kilometri parcurși, tânărul de 26 de ani a fost blocat de echipajul Poliției de Frontieră înainte de ieșirea din țară, la benzinăria din Vama Albița.

„La controlul efectuat de către agenți s-a constatat că șoferul autoturismului, urmărit cu autospeciala Poliției de Frontieră cu semnalele acustice și luminoase pornite, emana o puternică halenă alcoolică. În consecință, conducătorul auto a fost condus la sediul Poliției Municipale Huși. acolo unde s-a procedat la testarea cu aparatul alcooltest, rezultatul indicat fiind de 0,96 mg/litru alcool pur în aerul expirat”, a declarat, marți, purtătorul de cuvânt al Poliției de Frontieră Vaslui, Irina Mirică.

Polițiștii de frontieră vasluieni i-au reținut permisul de conducere tânărului de 26 de ani, pe numele acestuia fiind întocmit dosar penal pentru conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană aflată sub influența alcoolului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Noua eră a secetei: râurile din Europa care au secat pentru prima dată