Prima pagină » Știri » Șofer scos din mașină cu focuri de armă, după ce ar fi lovit un polițist. Fiul unui traficant de droguri a fost reținut pentru 24 de ore. UPDATE

Șofer scos din mașină cu focuri de armă, după ce ar fi lovit un polițist. Fiul unui traficant de droguri a fost reținut pentru 24 de ore. UPDATE

Un șofer în vârstă de 22 de ani s-a blocat în mașina sa, sâmbătă dimineață, pe bulevardul Ion Mihalache din Capitală, după ce ar fi lovit un polițist, au declarat surse din Poliție pentru MEDIAFAX, bărbatul ieșind din autoturism după ce oamenii legii au tras mai multe focuri de armă.

UPDATE: Șoferul în vârstă de 22 de ani care a lovit un polițist și l-a târât pe capotă 20 de metri după ce a trecut pe roșu într-o intersecție din București a fost reținut pentru 24 de ore.

Surse judiciare au confirmat pentru agenția de presă MEDIAFAX că bărbatul este Roni Herșcovici, el fiind reținut după ce a fost audiat timp de aproape opt ore la Poliția Capitalei.

Bărbatul a fost reținut după ce a târât un polițist pe capota mașinii pe parcursul a 20 de metri, după ce acesta încercase să-l legitimeze pentru că a intrat într-o intersecție la culoarea roșie a semaforului.

În jurul orei 03.00, un echipaj al Brigăzii Rutiere l-a observat pe șofer în trafic, când a intrat într-o intersecție la culoarea roșie a semaforului.

„Ulterior, a oprit și, în momentul în care agentul de poliție rutieră i-a solicitat documentele, a devenit agresiv verbal și a demarat, având polițistul agățat de oglinda retrovizoare și de centura de siguranță. Colegul aflat la volanul autospecialei a plecat în urmărirea acestuia, iar polițistul care solicitase documentele a reușit, după aproximativ 20 de metri, să sară de pe mașină. În acest răstimp, a fost solicitat și sprijin din partea altor echipaje de poliție aflate în zonă, care au reușit să blocheze autoturismul. Conducătorul auto a refuzat să coboare, ba mai mult s-a blocat în mașină”, se arată într-un comunicat al Direcției Generale de Poliție a Municipiului București.

La fața locului au mai venit și persoane din familia șoferului, care au deschis portbagajul mașinii cu o cheie de rezervă.

Polițiștii l-au imobilizat pe bărbat folosind un spray iritant-lacrimogen, dar acesta a demarat din nou, lovindu-se în două autospeciale care îi blocau ieșirea.

„Pentru imobilizarea lui, după ce a lovit autospecialele, s-a utilizat și armamentul din dotare, fiind trase trei focuri de armă, nicio persoană fiind rănită. Conducătorul auto, în vârstă de 22 de ani, a fost ulterior imobilizat și condus la sediul Brigăzii Rutiere, pentru audieri. În prezent, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul București, Serviciul Omoruri din Poliția Capitalei efectuează cercetări în vederea stabilirii contextului de fapt și de drept în care s-a produs acest eveniment”, mai arată Poliția Capitalei.

Polițistul rănit a fost transportat la spital, în vederea acordării de îngrijiri de specialitate.

Tânărul este fiul lui Carol Herșcovici, un traficant de droguri care în trecut a fost condamnat la închisoare, conform Digi 24.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
China cucerește industria mașinilor electrice