Prima pagină » Știri » SUA au inaugurat un centru logistic american în România, în cadrul retragerii din Afganistan

SUA au inaugurat un centru logistic american în România, în cadrul retragerii din Afganistan

SUA au inaugurat un centru logistic american în România, în cadrul retragerii din Afganistan
Americanii au construit o nouă bază militaru la Kogălniceanu

Americanii au inaugurat vineri un nou centru de tranzit militar în România, care va juca un „rol-cheie” în procesul de retragere a militarilor din Afganistan, în locul bazei de la Manas, în Kîrgîzstan, relatează AFP.

„În 2010, Kuwaitul a fost centrul de gravitate pentru retragerea din Irak. În 2014, baza Mihail Kogălniceanu va fi centrul de gravitate pentru retragerea din Afganistan”, a declarat generalul de divizie John O’Connor, însărcinat cu susținerea logistică în cel de al 21-lea teatru de operațiuni, la inaugurare.

„Aproximativ 20.000-30.000 de militari care se retrag din Afganistan urmează să tranziteze prin această bază, în 2014”, a adăugat el.

„Suntem pregătiți să ne îndeplinim misiunea de susținere logistică în vederea acestei retrageri”, a adăugat el.

Americanii utilizau până în prezent baza de la Manas, în Kîrgîzstan, pentru tranzitul logistic al trupelor lor din Afganistan, însă contractul pentru utilizarea acestor instalații se încheie în iulie 2014.

Chiria cerută și tulburările politice din Asia Centrală au determinat Washingtonul să caute o alternativă și să opteze pentru baza sa din România, în apropiere de Marea Neagră.

Cele trei clădiri nou construite în baza românească vor permite operarea a maximum zece zboruri pe zi.

În total, 275 de militari americani vor rămâne la această bază, pentru a coordona operațiunile.

La sfârșitul lui ianuarie, Statele Unite mai aveau aproximativ 34.000 de militari în Afganistan, iar celelalte state membre ale Forței internaționale ISAF aproximativ 19.000.

Washingtonul și NATO doresc să mențină un contingent de 8.000-12.000 de oameni în Afganistan după retragerea trupelor combatante, până la sfârșitul lui 2014, cu scopul de a forma forțele afgane și de a efectua operațiuni în cadrul luptei împotriva terorismului.

Însă în absența unui acord, până în prezent, cu Kabulul, acestea ar putea opta pentru o retragere totală.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Axios: SUA, Iranul și mediatorii fac eforturi pentru un armistițiu de 45 de zile
Digi24
Unde se poate călători în siguranță în 2026: Top 10 cele mai sigure țări
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Artemis II ajunge astăzi în spatele Lunii. Ce vor vedea astronauții pe fața nevăzută
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? Și-a schimbat radical viața și a dispărut din lumina reflectoarelor
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cârlig de remorcă neomologat: Cât e amenda în 2026 și ce trebuie să faci ca să intri în legalitate
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Oamenii de știință au aflat, în sfârșit, de ce câmpul magnetic al Pământului a avut un comportament haotic acum 600 de milioane de ani