Prima pagină » Știri » Sute de militari votează la secțiile organizate în bazele militare. IMAGINI

Sute de militari votează la secțiile organizate în bazele militare. IMAGINI

Sute de militari români, aflați în misiuni în Afganistan și în Balcanii de Vest, votează duminică la secții de votare organizate în bazele militare din Kabul și Kandahar, la Ambasada României din Kabul, dar și în Priștina, Kosovo, în Saraevo și ambasada României din Bosnia Herțegovina, anunță MApN.

” > din Batalionul 341 Infanterie au început, de câteva ore, să-și exercite dreptul de vot în teatrul de operații din Afganistan. Pentru cei 631 de militari aflați în misiune în Afganistan au fost organizate două secții de votare în bazele militare din Kabul și Kandahar. De asemenea, militarii aflați în misiune în Kabul pot vota și la secția organizată în incinta Ambasadei României. Buletinele de vot, ștampilele și celelalte materiale necesare procesului de vot au fost transportate în teatru cu o aeronavă a Forțelor Aeriene Române.

În Balcanii de Vest, angajații M.Ap.N(Ministerul Apărării Naționale – n.r.) pot vota în secția organizată în Priștina, în teatrul de operații din Kosovo (56 de militari), și în cea din Saraevo, în cadrul ambasadei țării noastre în Bosnia și Herțegovina (38 de militari). Misiunile au fost planificate astfel încât militarii să își poată exercita dreptul la vot ținând cont și de evoluția situației de securitate din zonele de operații.”, se arată într-o postare a MApN, pe pagina de Facebook a instituției.

Potrivit MApN, din totalul militarilor care participă la misiuni internaționale,687 sunt la operațiuni NATO, 45 la misiuni de observare și monitorizare iar 38 sub egida ONU.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Ce au aflat procurorii despre Denise Rifai și Dan Bittman? Relațiile prezentatoarei de la Antena 1, devoalate
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Nici măcar un român printre noii ambasadori UE? Adevărul dur rostit de un expert în negocieri europene
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Andrei Duban, în lacrimi în podcastul lui Cătălin Oprișan. Ce l-a făcut să plângă: „Nu cred așa ceva! Dar nimeni nu știe asta. De unde Doamne iartă-mă…”
Digi24
Reacția Kremlinului după ce WSJ a scris că Rusia face presiuni asupra Belarusului pentru extinderea războiului din Ucraina
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
(P) Engleza de la zero: cum înveți fără să te blochezi