Prima pagină » Coronavirus » Țara care marchează 100 de zile de când nu s-au mai înregistrat noi cazuri de coronavirus

Țara care marchează 100 de zile de când nu s-au mai înregistrat noi cazuri de coronavirus

Radu Cristian
Țara care marchează 100 de zile de când nu s-au mai înregistrat noi cazuri de coronavirus
Coronavirus în România: 961 de cazuri noi de infectare cu Covid-19 din 13.274 de teste / 39 de decese în ultimele 24 de ore / 480 pacienți la Terapie Intensivă

Duminică, în Noua Zeelandă au fost marcate 100 de zile de când țara a eliminat răspândirea coronavirusului, scrie Japan Times. 

Performanță aproape unică pe glob

Viața din Noua Zeelandă a revenit la normal pentru majoritatea oamenior din națiunea situată în Pacificulul de Sud. Cetățenii țării participă la jocurile de rugby de pe stadioane, sau își petrec timpul prin baruri și restaurante, fără teama de a se infecta. Totuși, unii cetățeni se îngrijorează că țara este prea relaxată și nu se pregătește suficient de bine pentru viitoarele focare ale virusului care ar putea reapărea.

Noua Zeelandă a scăpat de virus prin impunerea unei carantinări stricte la sfârșitul lunii martie, când doar aproximativ 100 de persoane au fost testate pozitiv cu virusul. Aceasta a oprit răspândirea lui. În ultimele trei luni, singurele cazuri noi au fost reprezentate de câțiva călători care se întorceau în țară.

Încă de la început, Noua Zeelandă a urmărit o strategie îndrăzneață de eliminare a virusului, decât să suprime răspândirea acestuia.

„Întreaga lume occidentală a gestionat teribil această amenințare și abia acum își dau seama”, a spus epidemiologul Michael Baker.

El a spus că mulți lideri au văzut o falsă dihotomie între salvarea de vieți sau salvarea economiilor, atunci când, de fapt, întreprinderile prosperă cel mai bine atunci când au certitudini despre situații precum răspânidrea bolilor.

Într-adevăr, economia din Noua Zeelandă a evoluat mai bine decât au prevăzut mulți. Țara a reușit să-și mențină rata șomajului la doar 4 la sută, deși mulți economiști spun că procentul nu ține cont de pierderile recente de locuri de muncă și probabil că situația se va înrăutăți semnificativ după ce o subvenție salarială finanțată de guvern va expira luna viitoare.

De asemenea, leadershipul politic al prim-ministrului Jacinda Ardern a fost lăudat pe scară largă. Ardern a liniștit oamenii în timpul carantinării cu informații zilnice și cu mesaje încurajatoare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
„Părea doar un virus obișnuit”. Medicul testat pozitiv după focarul de hantavirus de pe vasul de croazieră vorbește din carantină
Cancan.ro
Cum arată Conchita Wurst, la 12 ani după Eurovision. 'Femeia cu barbă', de nerecunoscut! 😲
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Ilie Bolojan vs. Marcel Ciolacu - Administrația Prezidențială clarifică cine a propus reformularea cheie pentru miliardele din apărare
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta Laura Cosoi pentru plăcinta cu brânză dulce și foietaj: „Iese foarte bună”. E un desert simplu pe care vedeta îl prepară acasă
Digi24
„Iranul ne ține arma la tâmplă”, avertizează un fost șef al CIA. Ce spune Leon Panetta despre opțiunile lui Trump de a încheia războiul
Cancan.ro
BREAKING | Plutonierul major în rezervă Rădoiu Ovidiu-Nicolae a murit la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Cine a fost primul matematician din istorie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Fenomenul El Niño va reveni între vara și toamna anului 2026, anunță experții