Prima pagină » Știri » Traficul pe TRANSFĂGĂRĂȘAN, în apropiere de Vidraru, a fost RELUAT pe un sens

Traficul pe TRANSFĂGĂRĂȘAN, în apropiere de Vidraru, a fost RELUAT pe un sens

Traficul pe TRANSFĂGĂRĂȘAN, în apropiere de Vidraru, a fost RELUAT pe un sens
Traficul pe DN 7 C, Transfăgărășan, în apropierea lacului de acumulare Vidraru, închis din cauza unei surpări, a fost reluat, vineri, pe un singur sens, pentru autovehiculele cu masa maximă totală admisă mai mică de 20 de tone, accesul făcându-se dinspre Curtea de Argeș.

Traficul pe DN 7 C, Transfăgărășan, în apropierea lacului de acumulare Vidraru, închis din cauza unei surpări, a fost reluat, vineri, pe un singur sens, pentru autovehiculele cu masa maximă totală admisă mai mică de 20 de tone, accesul făcându-se dinspre Curtea de Argeș.

Potrivit reprezentanților Poliției Județene Argeș, la kilometrul 64 au fost finalizate parțial lucrările de consolidare, efectuate în regim de urgență în urma surpării carosabilului, iar în prezent pot circula autoturismele și mașinile de aprovizionare cu alimente și alte bunuri pentru pensiunile și cabanele din zonă, pe un singur sens, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Circulația rutieră pe DN 7 C, Transfăgărășan, la kilometrul 64, în apropierea Lacului Vidraru, s-a reluat din această dimineață, pe un singur fir, numai pentru autovehiculele cu masa maximă totală admisă mai mică de 20 tone. Lucrările de consolidare sunt încheiate pentru a permite accesul doar pe o bandă de circulație”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliției Județene Argeș, agent Mădălina Bălănescu.

În 18 mai, pe Transfăgărășan, la kilometrul 64, spre Cumpăna, a avut loc o alunecare de teren, drumul surpându-se în lacul de acumulare din cauza ploilor, a aluviunilor și a traficului greu al camioanelor încărcate cu lemne. Varianta altenativă pentru turiști a fost drumul județean 704, o șosea pe care, pe anumite porțiuni, încape doar o mașină și pe care nu se poate circula cu mai mult de 20 de kilometri la oră.

Sectorul de drum cuprins între kilometrul 104, zona Piscu Negru din județul Argeș și kilometrul 130+800 de metri, Bâlea Cascadă din județul Sibiu, rămâne închis până în 30 iunie.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dominic Fritz, întrebat dacă va renunța la guvernare dacă trece moțiunea de cenzură
Digi24
Singurul ministru PSD care i-a lăsat un mesaj lui Bolojan când a semnat demisia: „Trebuie să păstrăm o urmă de decență”
Cancan.ro
Cu ce probleme se confrunta Florina, tânăra găsită moartă într-un apartament din Sectorul 3. Nu a ucis-o iubitul octogenar!
Prosport.ro
Cea mai frumoasă sportivă din lume a renunțat la haine și a stârnit reacții în rândul fanilor: „Cel mai tare trup de pe planetă”
Adevarul
Comoară dacică descoperită în nordul extrem al României. Printre obiectele găsite se află și patru brățări dacice cu un element rar întâlnit
Mediafax
Inflație și-n dormitor: prețul prezervativelor sare în aer din cauza războiului
Click
Coșmarul trăit de Aurelian Temișan. Știrea falsă care aproape i-a distrus cariera
Digi24
Peter Magyar vrea să readucă Imperiul Austro-Ungar pe hartă. Poziția guvernului de la Viena
Cancan.ro
1.000 lei amendă pentru toți șoferii români care uită acest obiect BANAL acasă. Are valabilitate între 2 și 5 ani
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cătălina Ponor, la 9 ani de la retragerea din gimnastică. A ajuns de nerecunoscut după 2 nașteri
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Țara în care Dacia decapotabilă face senzație. Cum arată noua atracție „Jogger Papamobil”
Descopera.ro
Mayașii au construit ceva mai rezistent decât aurul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţul: – S-a culcat cu toate femeile din blocul nostru!
Descopera.ro
Experiment inedit: Albert Einstein, sculptat doar cu ajutorul luminii pe un cristal