Prima pagină » Știri » Traian Băsescu, atac la președintele Comisiei Europene: „Această abordare a dus și la cel de-al doilea război mondial”

Traian Băsescu, atac la președintele Comisiei Europene: „Această abordare a dus și la cel de-al doilea război mondial”

Traian Băsescu, atac la președintele Comisiei Europene:
Fostul președinte Traian Băsescu s-a declarat"contrariat" de afirmația președintelui Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, care a spus că UE trebuie s-și restabilească relațiile cu Rusia, Băsescu spunând că "această abordare a dus și la cel de-al doilea război mondial, prin cedări succesive".

„Pe mine m-a contrariat declarația lui Jean-Claude Juncker (…) în care pur și simplu spunea: «trebuie să ne apropiem de Rusia și să nu-i lăsăm pe americani să facă jocurile în Europa». Da, dar Europa nu-și poate garanta singură securitatea. Ori acest mesaj înseamnă să cedăm Rusiei tot ce vrea, ca să stăm liniștiți. Păi, îmi pare rău, dar această abordare a dus și la cel de-al doilea război mondial, prin cedări succesive”, a spus Traian Băsescu, sâmbătă, la Colegiul Național al PMP, care s-a desfășurat la Sinaia, transmite corespondentul MEDIAFAX.

În acest context, fostul șef al statului a spus că, în opinia sa, ceva „se întâmplă la Bruxelles, iar România nu participă la acele evenimente”.

„Cred că ceva se întâmplă la Bruxelles, iar România nu participă la ceea ce se întâmplă, din păcate. România este puțin în afară și neaducerea în dezbatere publică a marilor subiecte este o mare greșeală”, a mai spus Băsescu.

Acesta a adăugat că PMP trebuie să-și asume aducerea în dezbaterea publică a unor astfel de subiecte „sensibile”.

Președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a declarat, în cursul unei vizite la Passau, în sudul Germaniei, că este necesar ca Uniunea Europeană să-și restabilească „relațiile practice” cu Rusia și să nu lase Statele Unite să „dicteze” în această politică, potrivit BBC News online.

Juncker critica astfel o declarație prin care președintele american Barack Obama cataloga Rusia doar ca „o putere regională”.

„Știu din conversațiile mele cu (președintele rus Vladimir Putin) că el (nu acceptă) fraze ca cele de atunci când (președintele american) Barack Obama a spus că Rusia este o putere regională. Ce înseamnă acest lucru? Nu poți să vorbești despre Rusia așa”, a declarat Juncker joi, într-o conferință de presă în orașul german Passau, citat de site-ul TheLocal.se.

Președintele CE a făcut aceste declarații în contextul în care UE și Statele Unite au impus sancțiuni Rusiei din cauza intervenției acesteia în Ucraina, iar Obama a avut o întâlnire glacială cu președintele rus Vladimir Putin la Adunarea Generală a ONU, în septembrie.

„Trebuie, o spun deschis, să tratăm Rusia decent”, a mai declarat Juncher. „Rusia trebuie tratată ca un egal”, a adăugat președintele CE, citat de site.

„Trebuie să facem eforturi către o relație practică cu Rusia. Nu este sexi, dar așa trebuie să facem, nu putem continua așa”, a declarat, citat de BBC, șeful Comisiei în această vizită în sudul Germaniei.

Occidentul a impus restricții în eliberarea vizelor și blocarea averilor a zeci de oficiali ruși de rang înalt.

Sancțiunile au restricționat, de asemenea, accesul Rusiei la credite bancare occidentale, la tehnologie indistrială și în sectoarele apărării și energetic. Ca răspuns, Moscova a impus embargouri asupra celor mai multe importuri de alimente și băuturi occidentale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Neuroștiință și comportament social: De ce unii oameni par că nu simt niciodată jenă?