Prima pagină » Știri » Trei tineri au lansat o aplicație pentru telefonul mobil care ajută la găsirea persoanelor dispărute

Trei tineri au lansat o aplicație pentru telefonul mobil care ajută la găsirea persoanelor dispărute

Trei tineri au lansat o aplicație pentru telefonul mobil care ajută la găsirea persoanelor dispărute
Trei tineri din Iași au lansat o aplicație pentru telefonul mobil care ajută la găsirea persoanelor sau a animalelor de companie dispărute. Datorită aplicației, oamenii dintr-o anumită zonă sunt alertați la câteva minute de la dispariție, astfel că cei dispăruți nu pot ajunge departe.

Nenumăratele anunțuri pe rețelele de socializare atunci când cineva drag dispare sau când oamenii își pierd animalele de companie ar putea fi înlocuite acum cu un singur mesaj, după ce trei tineri din Iași au lansat o aplicație pentru telefonul mobil prin care sunt alertați toți cei dintr-o anumită zonă atunci când cineva a pierdut o persoană sau un animal de companie.

Ciprian, Andrei și Corneliu sunt „Găsitorii”, cei care au lansat aplicația prin care îi ajută pe cei care au pierdut fie pe cineva drag, fie animalul de companie.

Cei trei au gândit aplicația gratuită pentru telefonul mobil în așa fel încât cei care pierd o persoană sau un animal postează un anunț, iar cei care se află în zonă primesc alerte.

Ideea a apărut în urmă cu aproape un an, însă lucrurile s-au accelerat vara trecută, când unul din cel trei „găsitori” și-a pierdut câinele și și-a dat seama cât de utilă poate fi o astfel de aplicație.

„Este o aplicație care are rolul de a ajuta în găsirea persoanelor și animalelor pierdute. În momentul în care mi-am căutat câinele două săptămâni, mi-am dat seama cât de greu este un astfel de proces și cât de dificil se face. În cele două săptămâni am făcut tot ce se poate face, de la anunțuri pe rețelele de socializare, afișe, flyere, luat legătura cu cât mai multe persoane. Aplicația scutește foarte mult timp, pentru că se poate da o alertă în foarte scurt timp după pierdere, astfel că persoana sau animalul de companie nu poate ajunge foarte departe”, a declarat Ciprian Ionescu, unul dintre „găsitori”.

Pentru a folosi această aplicație, utilizatorii trebuie să se logheze cu un cont de Facebook, iar din acel moment durează cel mult două minute până când anunțul este trimis.

„Cele mai importante informații care trebuie introduse sunt în primul rând o fotografie, zona în care a fost pierdută persoana sau animalul, rasa dacă e animal, vârstă sau orice ar ajuta la identificare”, a explicat Corneliu Chițanu, un alt „găsitor”.

Informațiile sunt mai apoi verificate de către cei care au făcut aplicația și imediat trimisă alterta.

„După ce am aprobat alerta, practic notificăm toți utilizatorii care se află pe o rază de câtiva kilometri față de zona în care a fost semnalată dispariția. De asemenea, toți cei care trec mai apoi în aria de dispariție vor primi și ei alertele. Nu vrem ca oameni din toată țara să primească notificări între ei, având în vedere că nu se află nici măcar în același oraș”, a declarat Andrei Nastasiu, cel de-al treilea „găsitor”.

Deocamdată aplicația a fost lansată doar pentru smartphone-urile cu IOS. Totul se bazează însă pe cei care văd alertele și sunt dispuși să îi ajute pe cei care au pierdut pe cineva drag sau animalul preferat.

În primele 24 de ore de la lansare s-au înscris deja 57 de utilizatori și au fost emise alerte pentru 11 animale și o persoană dispărută.

Cei trei urmează să dezvolte aplicația și pentru telefoanele cu Android.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul pregătește reducerea accizei doar pentru motorină. Ilie Bolojan explică de ce benzina nu va fi plafonată
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Nu pot să ofer un salariu de 5.000 de lei net!” – Mesajul unui antreprenor care a divizat internetul
Mediafax
Primul obuzier K9 „Tunetul” a ieșit de pe linia de producție pentru Forțele Terestre Române
Click
Ce vrea să facă văduva lui Florian Pittiș, la 19 ani de la decesul artistului: „Chiar se gândește.” Drama femeii, ambii soți au avut morți fulgerătoare
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Zodia care primește o veste foarte proastă înainte de Paște, care îi poate schimba viața, spune maestrul Mihai Voropchievici
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Cum echipăm mașina cu instalație GPL? Tot ce trebuie să știe șoferii!