Prima pagină » Știri » Un copil de trei ani din Buzău a dispărut de acasă. Unde l-au găsit echipele de căutare

Un copil de trei ani din Buzău a dispărut de acasă. Unde l-au găsit echipele de căutare

Un copil de trei ani din Buzău a dispărut de acasă. Unde l-au găsit echipele de căutare
Un copil de doi ani și opt luni, dat dispărut de către părinți, sâmbătă seară, în jurul orei 18.00, a fost găsit de echipele de căutare a doua zi dimineață, la aproximativ jumătate de kilometru de casă, pe marginea unei bălți adânci, băiețelul fiind înfometat și înfrigurat.

Potrivit unui comunicat de presă, sâmbătă seară, polițiștii din comuna buzoiană Suraia au fost sesizați telefonic de către primarul comunei că în după-amiaza zilei respective, în jurul orelor 18.00, o localnică a sesizat că fiul său, în vârstă de doi ani și opt luni, a dispărut din curtea casei, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Polițiștii s-au deplasat imediat la fața locului și au constituit o echipă mixtă de cercetare, alături de jandarmi, pompieri, precum și de cetățenii mobilizați de primarul comunei. În jurul orelor 23.30, căutările au fost încheiate fără succes, urmând a fi reluate a doua zi.

Duminică dimineață, copilul a fost găsit de către polițiști la aproximativ 500 – 600 de metri de casă, pe marginea unei bălți adânci, rezultată în urma unor escavații, loc în care se făcuseră căutări și în ziua precedentă.

Cumincatul citat precizează că băiețelul era înfometat și tremura, iar extremitățile erau reci, fiind astfel luată măsura internării acestuia în Secția de Pediatrie a Spitalului Județean Buzău.

„Lucrătorii de pe Ambulanță sosiți la fața locului, văzând condițiile de promiscuitate în care trăiește familia copilului, i-a preluat pe fratele acestuia, în vârstă de un an și șase luni, precum și pe mama sa. Având în vedere situația familiei în cauză, este posibil ca cei doi copii să fie internați în cadrul Adăpostului Temporar pentru Copilul Delincvent și din Stradă Focșani”, se mai arată în comunicatul citat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Prințul William mărturisește că sănătatea sa mintală s-a deteriorat în perioada în care a fost pilot
Cancan.ro
Câți bani au primit eliminații Oase și Maria Pitică, de la Antena 1, pentru cele 7 săptămâni la Power Couple
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Diferența dintre mazărea congelată și cea la borcan. Care e mai sănătoasă
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Ce elicoptere a pilotat Prințul Andrew și ce misiuni a îndeplinit
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Geniul din umbră: Cine a fost Mileva Marić, femeia care a gândit alături de Einstein?