Prima pagină » Știri » Un elicopter fabricat în România expus de Airbus Helicopters la o expozitie în SUA

Un elicopter fabricat în România expus de Airbus Helicopters la o expozitie în SUA

Un elicopter fabricat în România expus de Airbus Helicopters la o expozitie în SUA
Compania Airbus Helicopters a început să prezinte în SUA elicopterul H215, care va fi fabricat la Ghimbav, în județul Brașov, aparatul de zbor urmând să fie expus la târgul de profil HAI Heli-Expo, înaintea unui turneu demonstrativ în mai multe orașe americane, informează site-ul Flightglobal.com.

Un elicopter H215 a fost adus în orașul Louisville, situat în statul american Kentucky, pentru un turneu demonstrativ în Statele Unite.

„Cu exercițiile efectuate în anul 2015, avem tot ce ne trebuie pentru a ne impune pe piață (…)”, a declarat Fabrice Arfi, director în cadrul Airbus Helicopters.

În afară de târgul de profil HAI Heli-Expo, desfășurat în Louisville (Kentucky), elicopterul H215 va fi prezentat și în orașele californiene Los Angeles și Sacramento, inclusiv cu dotări pentru stingerea incendiilor.

„Suntem implicați într-o amplă campanie de prezentare în Statele Unite”, a subliniat Fabrice Arfi.

Elicopterul H215 – o versiune modernizată a modelului AS322 C1e/L1e – a fost lansat în noiembrie 2015, urmând să fie fabricat de compania Airbus Helicopters la Ghimbav, în orașul Brașov.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
„Am mâncat parizer trei săptămâni după o zi de excursie”. Reportaj din județul unde vacanța e considerată o ironie
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Au explodat prețurile apartamentelor din România. Orașul în care locuințele noi sunt cu 21% mai scumpe decât anul trecut
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Sonda spațială Lucy a detectat apă străveche pe un asteroid cu o rotație bizară