Prima pagină » Știri » Un englez și un german, arestați preventiv la Constanța, pentru trafic de migranți

Un englez și un german, arestați preventiv la Constanța, pentru trafic de migranți

Un englez și un german, arestați preventiv la Constanța, pentru trafic de migranți
Un englez și un german, arestați preventiv la Cosntanța

Magistrații Tribunalului Constanța au admis propunerea procurorilor și au dispus arestarea preventivă a lui Aref Muhamad Fuat – cetățean german, și a lui Hazhar Sadiq Jabbary – cetățean brutanic, „fiecare pe câte o perioadă de 30 zile, cu începere de la data de 29 august 2015 și până la data de 27 septembrie 2015, inclusiv”, pentru trafic de migranți, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Decizia instanței nu este definitivă, având drept de contestație în termen de 48 ore de la pronunțare.

Cinci cetățeni irakieni, între care un copil de doi ani, au fost prinși în timp ce încercau să intre ilegal în România, din Bulgaria, pe jos, în zona localității Negru Vodă, din județul Constanța, polițiștii de frontieră reușind să captureze și călăuzele grupului, un cetețean britanic și unul german, ambii etnici irakieni.

Potrivit reprezentanților Gărzii de Coastă, joi noapte, în jurul orei 22.30, în punctul de frontieră de la Negru Vodă s-au prezentat pentru a intra în țară, din Bulgaria, un cetățean britanic, etnic irakian, însoțit de cinci irakieni, doi bărbați, două femei și un copil de doi ani. După ce li s-a explicat că cei cinci irakieni nu pot pătrunde pe teritoriul țării noatre pentru că le lipseau vizele de intrare, cei șase au făcut cale întoarsă în țara vecină.

Vineri dimineață, în jurul orei 03.30, polițiștii de frontieră de la Negru Vodă au observat, cu ajutorul sistemului de termoviziune, un grup de șase persoane care se deplasa pe jos, dinspre Bulgaria spre România, în apropierea punctului de trecere a frontierei. Imediat a fost declanșată o acțiune specifică în urma căreia au fost reținute cele șase persoane, care au fost duse apoi la sediul PTF Negru Vodă pentru cercetări.

În urma verificărilor s-a stabilit că este vorba despre același grup care încercase să intre în țară mai devreme, prin punctul de frontieră. Ulterior, oamenii legii au depistat și un cetățean german, tot etnic irakian, care urma să-i preia pe migranți cu un autoturism, din apropierea frontierei.

Polițiștii de frontieră au întocmit în cauză dosar de cercetare penală pentru săvârșirea infracțiunii de intrare în țară prin trecerea frauduloasă a frontierei de stat, trafic de migranți și complicitate la trafic de migranți.

Cei cinci migranți irakieni au fost predați, sâmbătă dimineață, autorităților de frontieră din Bulgaria, conform protocolului existent între cele două state.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Psihologia din spatele nedreptății emoționale și cum să ne protejăm. De ce cei dragi ne ignoră, dar îi răsfață pe alții?