Prima pagină » Știri » Un primar s-a amendat singur după ce și-a modificat acoperișul fără autorizație

Un primar s-a amendat singur după ce și-a modificat acoperișul fără autorizație

Un primar s-a amendat singur după ce și-a modificat acoperișul fără autorizație
Primarul comunei Vințu de Jos din județul Alba s-a amendat singur, după ce a făcut modificări la acoperișul casei sale, fără autorizație. Situația sa a generat un val de sesizări. Ultima reclamație a găsit-o într-un plic pe parbrizul mașinii sale și îl vizează pe viceprimar.

Primarul comunei Vințu de Jos, Ion Iosif Josan, a declarat luni corespondentului MEDIAFAX că reclamația a venit la doi ani de la modificările pe care și le-a făcut la acoperișul locuinței.

După ce funcționarul de la Biroul de Urbanism al Primăriei a constatat că cele reclamate sunt adevărate, primarul a fost amendat de instituția pe care o conduce, cu 1.000 de lei.

„A fost o sesizare a unui cetățean că am construit fără autorizație. A fost responsabila de la Biroul Urbanism în teren, a stabilit că era nevoie de autorizație și de modificare de proiect, mi-a întocmit procesul-verbal de constatare. Amenda a fost de 1.000 de lei și am plătit jumătate, conform termenului prevăzut de lege. Și gata, intru în legalitate, ce să fac? Cum să le pretind altfel cetățenilor să fie corecți?”, a declarat primarul Josan.

El a explicat că înainte de a începe lucrările de modificare la acoperiș a întrebat un arhitect, însă a omis să-i spună acestuia că vrea să modifice forma acoperișului, caz în care avea nevoie de proiect și autorizație de construcție.

Potrivit primarului, situația a generat un val de sesizări în comună, iar oamenii au început să se reclame unii pe alții pentru diferite construcții neautorizate. Cei găsiți în neregulă au fost amendați și își manifestă acum nemulțumirea față de primar.

„Vreau să le spun tuturor că nu am nimic cu nimeni, dar dacă există reclamații trebuie să luăm măsuri, în cazul în care se dovedește că acestea sunt justificate”, a declarat primarul.

El a povestit că una dintre cele mai recente reclamații a găsit-o într-un plic pus pe parbrizul mașinii sale și este anonimă. Sesizarea îl are în vizor chiar pe viceprimarul comunei, care și-ar fi construit fără autorizație un saivan pentru oi.

„Nu știm cine a făcut reclamația, probabil cineva care s-a simțit deranjat. Noi trebuie să verificăm și să luăm măsurile pe care le prevede legea, iar în unele situații se merge până la demolarea construcției neautorizate”, a declarat primarul comunei Vințu de Jos.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Meteo București: Strat de zăpadă de până la 15 cm și temperaturi minime de până la -10 grade
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
33 de plaje dintre cele mai vizitate din sudul Mediteranei ar putea dispărea în următorii ani
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Analizele ADN arată cine ar fi fost ultimul șaman siberian