Prima pagină » Știri » Vameșii au oprit un tren care venea din Ucraina. Al zecelea vagon avea o încărcătură ilegală

Vameșii au oprit un tren care venea din Ucraina. Al zecelea vagon avea o încărcătură ilegală

Vameșii au oprit un tren care venea din Ucraina. Al zecelea vagon avea o încărcătură ilegală
Polițiștii de frontieră suceveni au depistat, luni dimineață, în Punctul de Trecede a Frontierei (PTF) Vicșani, un vagon plin cu țigări de contrabandă care era inclus într-o garnitură de 20 de vagoane ce transporta lemn, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Suceava, luni dimineață, la ora 6.00, în PTF Vicșani a ajuns un tren de marfă cu 20 de vagoane care circula pe ruta Ucraina – România și care era încărcat cu material lemnos.

Echipa mixtă, formată din polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului PF Rădăuți și lucrătorii vamali, a verificat trenul și a constatat că, la jumătatea garniturii, unul dintre vagoane este plin cu colete care conțin țigări.

În vagon au fost descoperite 33 de colete care conțineau aproximativ 45.000 de pachete cu țigări, de proveniență ucraineană.

Întreaga cantitate de țigări în valoare de peste 490.000 lei a fost ridicată în vederea confiscării, precizează sursa citată.

Mecanicul trenului și ajutorului acestuia, ambii cetățeni ucraineni, sunt cercetați pentru contrabandă în formă agravantă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
O centrală nucleară, oprită din cauza meduzelor. Câte reactoare a afectat?