Prima pagină » Știri » Viscolul a ucis o tânără însărcinată în opt luni la Tulcea

Viscolul a ucis o tânără însărcinată în opt luni la Tulcea

Viscolul a ucis o tânără însărcinată în opt luni la Tulcea
O tânără însărcinată în opt luni din comuna Ostrov (județul Tulcea) a murit, luni, în ambulanța venită să o salveze din nămeți. Drumul spre spital s-a lungit cu zeci de kilometri din cauza furtunii aprige de zăpadă. Toate șoselele care duceau spre unitatea spitalicească erau închise, în timp ce utilajele chemate să elibereze calea pentru salvatori s-au dovedit a fi inutile.

A.I. se pregătea să devină mamă pentru prima oară, urmând să nască în mai puțin de două luni. Luni, femeii i s-a făcut rău și edilul din comuna Ostrov a dus-o la dispensarul comunal, informează digi24.ro.

„A fost adusă în stare gravă. Semiconștientă, în crize convulsive, hipertensivă”, a spus asistenta dispensarului comunal. „Acolo au intervenit două asistente, amândouă au făcut tot ce au putut”, a declarat, la rândul său, primarul comunei Ostrov, Nicolae Onea.

„Normal că situația drumurilor a îngreunat salvarea ei. Dacă erau desfundate, bineînțeles că se putea interveni mult mai repede. La viteza vântului care era, după 40 de minute, zăpada era la loc”, a mai precizat primarul.

După două ore de la primirea apelului de la dispensar și cu ajutorul unui utilaj de deszăpezire, ambulanța a reușit să preia pacienta. Mașina a parcurs 44 de kilometri, de la Ostrov la Ciucurova, după care echipajul medical a anunțat că nu mai poate ajunge la Tulcea, iar unica soluție rămâne drumul spre Constanța.

În pofida faptului că avea în față un utilaj de deszăpezire, ambulanța s-a blocat la ieșirea din Ciucurova și s-a întors din drum. Șoferul acesteia a ales altă rută, ocolind Cerna, spre Babadag și apoi continuând pe DN 22. Omul a parcurs în total 150 km, înainte de a ajunge în localitatea Cogealac din Constanța, unde pacienta a intrat în stop cardiorespirator. Nici ea și nici bebelușul pe care îl purta în pântece nu au mai putut fi salvați. Potrivit sursei citate, familia femeii așteaptă acum certificatul medico-legal pentru a cunoaște cauza exactă a decesului. 

sursa video: digi24.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman