Prima pagină » Știri externe » Un nou uragan, Kirk, se formează în mijlocul Oceanului Atlantic, anunță meteorologii americani

Un nou uragan, Kirk, se formează în mijlocul Oceanului Atlantic, anunță meteorologii americani

Un nou uragan, Kirk, se formează în mijlocul Oceanului Atlantic, anunță meteorologii americani
Un nou uragan, Kirk, cel de al cincilea din acest sezon, s-a format în Oceanul Atlantic, a anunțat joi Centrul american pentru supravegherea uraganelor (NHC) cu sediul la Miami, în Florida (sud-est), relatează AFP.

Un nou uragan, Kirk, cel de al cincilea din acest sezon, s-a format în Oceanul Atlantic, a anunțat joi Centrul american pentru supravegherea uraganelor (NHC) cu sediul la Miami, în Florida (sud-est), relatează AFP.

La ora 15.00 GMT (18.00, ora României), Kirk se afla la aproximativ 1.864 de kilometri de coastele Floridei, la jumătatea drumului dintre America de Nord și Africa de Vest, deplasându-se către nord cu rafale susținute care atingeau până la 120 de kilometri pe oră, potrivit unor expeți americani.

NHC a precizat că uraganul, de categoria 1, urmează să se intensifice în următoarele 48 de ore. El nu amenința uscatul și nicio alertă nu a fost declanșată până în prezent.

Kirk este al cincilea uragan din sezonul 2012.

Miercuri, uraganul Isaac – care a afectat Golful Mexic și mai ales statul Louisiana (sud), marcat în continuare de amintirea uraganului Katrina, în urmă cu șapte ani – s-a transformat într-o furtună tropicală, după ce a pierdut din intensitate.

Rafalele sale de vânt atingeau, joi la prânz, 65 de kilometri pe oră, în urma unor intensificări de până la 130 de kilometri pe oră, înregistrate marți și miercuri. Principalul pericol, în prezent, este reprezentat de volumul important de precipitații.

Creșteri ale nivelului apelor au afectat mai multe zone din Louisiana, însă Isaac nu a rupt digurile construite în urma ravagiilor cauzate în 2005 de către uraganul Katrina în zona orașului New Orleans. Totodată, aproape 680.000 de persoane din Louisiana sunt, în continuare, private de curent electric.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Locul unde femeile se spală doar o dată în viață. La ce soluții apelează pentru igiena personală
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel mai nou telescop spațial al NASA se apropie cu pași repezi de lansare