Prima pagină » Economic » România a atras 750 de milioane de euro prin obligațiuni plasate pe piețele externe, la un randament de 5,15%

România a atras 750 de milioane de euro prin obligațiuni plasate pe piețele externe, la un randament de 5,15%

România a atras 750 de milioane de euro prin obligațiuni plasate pe piețele externe, la un randament de 5,15%
România a atras marți 750 milioane de euro de pe piețele externe prin redeschiderea emisiunii de obligațiuni denominate în euro cu maturitatea în iunie 2018, titlurile având un randament de 5,15 %.

România a atras marți 750 milioane de euro de pe piețele externe prin redeschiderea emisiunii de obligațiuni denominate în euro cu maturitatea în iunie 2018, titlurile având un randament de 5,15 %, potrivit Mediafax.

Ministerul Finanțelor a redeschis marți o emisiune de obligațiuni pe piețele externe, cu intenția de a atrage cel puțin 500 de milioane de euro.

„A fost un real succes, am încheiat astăzi o emisiune de eurobonduri în urma căreia la Finanțe vor intra 750 miioane de euro. Practic, prin această emisiune se va majora rezerva valutară. Obligațiunile sunt pe 6 ani, cu o dobândă cuprinsă între 5,1% și 5,15%”, a declarat ministrul Finanțelor, Florin Georgescu, la reuniunea anuală a ambasadorilor, citat de Ziarul Financiar.

Ministrul Finanțelor a afirmat că dobânda cerută de investitori pentru obligațiunile emise de România este în scădere, în condițiile în care în perioada similară a anului trecut, statul a reușit să plaseze obligațiuni de 1,5 miliarde de euro pe 5 ani cu o dobândă de 5,25%.

Ce​rerea din partea investitorilor pentru subscrierea emisiunii de eurobonduri lansate de România în această dimineață a fost ridicată, Ministerul Finanțelor reușind să adune oferte de circa 2,5 miliarde de euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu: ⁠Unde ați fost, Ciucu și Bolojan, când PNL „lingea clanțe” la Cotroceni?
Digi24
„Copilul diavolului” în lumea interlopilor: Povestea singurei femei care a fost acceptată în yakuza, mult temuta mafie din Japonia
Cancan.ro
Antena 1 l-a sancționat pe Gabi Tamaș pentru derapajele repetate. Adi Vasile a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
„Nebunia progresează”. Moment de neputință la Kremlin: Putin a fost pus în dificultate în fața ofițerilor săi
Mediafax
Un important lider european își taie salariul la jumătate
Click
Horoscop luni, 25 mai. Leii au parte de experiențe noi, iar Vărsătorii își asumă riscuri
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
Antena 1 a difuzat imaginile groazei! Ce i-a făcut Tamaș colegei Bianca? A înjurat ca la ușa cortului, a început să rupă scaunele, le-a aruncat în foc și..
Ce se întâmplă doctore
Secretul lui Heidi Klum să ardă mai multe calorii, fără să meargă la sală. Cum se menține modelul la 52 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Drumul Expres Galați – Brăila se strică înainte de a fi deschis circulației
Descopera.ro
Planul secret pentru revenirea lui Cuza la domnie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
O bucată din scara Turnului Eiffel, vândută la licitație cu aproape jumătate de milion de dolari