Prima pagină » Magazin » Ediția a doua a Galei „Folk You! Florian Pittiș”, vineri și sâmbătă, în Centrul Vechi

Ediția a doua a Galei „Folk You! Florian Pittiș”, vineri și sâmbătă, în Centrul Vechi

Ediția a doua a Galei
Cea de-a doua ediție din București a Galei "Folk You! Florian Pittiș" se va desfășura, vineri și sâmbătă, pe strada Franceză din Centrul Vechi, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Cea de-a doua ediție din București a Galei „Folk You! Florian Pittiș” se va desfășura, vineri și sâmbătă, pe strada Franceză din Centrul Vechi, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Dupa o vară toridă, încheiată în luna iulie, la Vama Veche, „Folk You! Florian Pittiș” se mută, pentru două zile, pe strada Franceză din Centrul Vechi al Capitalei, pentru a marca o inițiativă devenită tradiție. Inițial, festivalul a fost considerat o ficțiune, dar acum este o certitudine ce îmbracă haine de gală în cadrul Zilelor Bucureștiului, se spune în comunicat.

Evenimentul, la care accesul publicului este liber, va debuta, vineri, de la ora 18.00, cu recitaluri ale artiștilor Dinu Olărașu, Alina Manole, Lavinia Răducanu & Taraful Rromak, Emeric Set, Mircea Baniciu, Nicu Alifantis&ZAN și Alternosfera.

Ziua de sâmbătă este rezervată menestrelilor Adrian Sărmășan, Zoia Alecu, Ada Milea și Florin Chilian și trupelor Fox Studis, Vița de Vie, Taxi și Vama.

Evenimentul este organizat de ArCuB și Asociația Mișcarea de Rezistență.

Festivalul „Folk You!” s-a lansat în 2005. La Vama Veche, Florian Pittiș a declarat deschisă, prin „Folk You!”, „mișcarea de rezistență împotriva prostiei revărsate”. Moțu încerca, la vremea aceea, să identifice și să definească genul care a consacrat Festivalul „Folk You!”: „Ce sa însemne folkul?” – se întreba el, adaugând: „Un om cu o chitară? Asta s-ar putea să însemne și blues-ul. Un om care își cântă propriile compoziții? Și la blues se întâmplă lucrul ăsta. Folk este destul de apropiat de folclor… Să fie oare nevoia de cultură a unor oameni care și-au pierdut calitatea de țărani și n-au dobândit-o încă pe cea de orășeni? Să fie o întoarcere la origini, pentru că în Antichitate versurile rostite erau acompaniate de un instrument, ceea ce se numește melopee? Folkul să însemne numai cântecele de protest? O melodie populară cu autor cunoscut? Cine știe?! S-ar putea să însemne toate la un loc…”.

Pe 5 august, s-au împlinit cinci ani de când rebelul îndrăgostit de muzica rock și de teatru, Florian Pittiș, a decedat.

Recomandarea video

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cea mai mare rezervă de hidrogen a Pământului ar putea zace la peste 5.000 de kilometri adâncime