Prima pagină » Știri » Subvenția la agentul termic în Ploiești, doar pentru cei cu venituri mici începând cu 2013

Subvenția la agentul termic în Ploiești, doar pentru cei cu venituri mici începând cu 2013

Subvenția la agentul termic în Ploiești, doar pentru cei cu venituri mici începând cu 2013
Subvenția la energie termică, de care în prezent beneficiază toți abonații sistemului centralizat din municipiul Ploiești, va fi eliminată, de o astfel de subvenție urmând a beneficia atât cei racordați la sistemul centralizat, cât și cei cu mijloace de încălzire proprii, dar care au venituri mici.

Începând din iarna anului 2013, în municipiul Ploiești va fi eliminată subvenția pentru energie termică acordată de la bugetul local, subvenție de care în prezent beneficiază toți ploieștenii branșați la sistemul centralizat de încălzire, indiferent de venituri, a anunțat, luni, viceprimarul municipiului Ploiești, Iulian Teodorescu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Viceprimarul Iulian Teodorescu a anunțat că de anul viitor acordarea subvenției pentru agentul termic va ține cont, „în mod sigur”, de veniturile beneficiarilor.

Acesta a precizat că și locuitorii de la case, nu doar cei branșați la sistemul centralizat ar putea beneficia de subvenție, dar în aceleași condiții, și anume în funcție de venituri.

„Ce pot eu să vă spun este că există o asociație a proprietarilor de case din Ploiești cu care se discută o variantă prin care să avem în vedere, începând cu bugetul anului viitor, o sprijinire a dânșilor în măsura în care, de anul viitor, se va mai face și o sprijinire a celor care folosesc sistemul centralizat de încălzire. Deci, în măsura în care se va menține sprijinul pentru cei care sunt abonații sistemului de încălzire centralizat se va face și pentru cei care sunt deținători de case. Dar, în orice variantă, vom avea în vedere efectiv persoanele care au dreptul la așa ceva și ne vom gândi la cei care au venituri insuficiente. (…) Subvenția pentru energia termică în mod sigur de la anul va fi determinată de condițiile sociale ale fiecărei familii. În mod sigur se va proceda în acest

Cristian Simion: fel”, a afirmat viceprimarul Iulian Teodorescu într-o conferință de presă.

În prezent, de această subvenție beneficiază toți ploieștenii ale căror apartamente sunt racordate la sistemul centralizat de încălzire, indiferent de veniturile pe care aceștia le au.

Potrivit viceprimarului, cuantumul subvenției la agentul termic va fi stabilit de către autoritatea publică locală, cu avizul ANRE.

Întrebat cine va beneficia de subvenție la termoficare începând de anul viitor, Iulian Teodorescu a spus că beneficiarii vor fi stabiliți în urma unor calcule și a precizat că, în opinia sa, ar trebui să beneficieze de această subvenție cei care venituri egale sau mai mici decât salariul minim pe economie.

Potrivit datelor furnizate de operatorul care asigură alimentarea cu agent termic a municipiului Ploiești, Dalkia Termo Prahova, aproximativ 90 la sută dintre apartamentele din municipiu sunt racordate, în prezent, la sistemul centralizat de încălzire.

Concret, din totalul de 64 000 de apartamente sunt racordate la sistemul Dalkia Termo Prahova 58.000 de apartamente.

Anul acesta, Dalkia Termo Prahova a primit până în prezent aproximativ 50 de solicitări de debranșare de la sistemul centralizat, cele mai multe astfel de solicitări venind din partea unor proprietari de apartamente care locuiesc în blocuri ce înregistrează datorii la plata energiei termice din cauza câtorva rău-platnici, a declarat pentru MEDIAFAX directorul de comunicare al Dalkia România, Ana Icătoiu.

În schimb, tot în cursul acestui an, Dalkia Termo Prahova a primit aproximativ o sută de cereri de rebranșare la sistemul centralizat.

La Ploiești, energia termică are cel mai scăzut preț din țară. Astfel, tariful pentru o gigacalorie este de 244,33 lei, iar populația plătește prețul subvenționat, care este de 160 lei pe gigacalorie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Cum încearcă presa rusă să creeze tensiuni între București și Kiev cu o minciună despre participarea lui Zelenski la B9
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror