Prima pagină » Știri » Toți miniștrii care au participat la ședința CSAT au venit la Guvern pentru discuții cu Ponta

Toți miniștrii care au participat la ședința CSAT au venit la Guvern pentru discuții cu Ponta

Toți miniștrii care au participat la ședința CSAT au venit la Guvern pentru discuții cu Ponta
Toți miniștrii care au participat, joi, la ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT), părăsită de premierul Victor Ponta înainte de final, au venit la Palatul Victoria, pentru o discuție cu șeful Guvernului.

Toți miniștrii care au participat, joi, la ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT), părăsită de premierul Victor Ponta înainte de final, au venit la Palatul Victoria, pentru o discuție cu șeful Guvernului.

Imediat după sfârșitul ședinței CSAT, la Palatul Victoria au venit miniștrii Apărării, Internelor, Transporturilor, Finanțelor, Justiției, Economiei, precum și secretarul de stat în Ministerul de Externe Bogdan Aurescu.

Premierul Victor Ponta a plecat, joi, de la ședința CSAT, după 30-40 de minute de la debut, au declarat pentru MEDIAFAX surse oficiale.

După plecarea premierului, ședința CSAT a continuat.

Până la ora transmiterii acestei știri, Administrația prezidențială nu a făcut niciun comentariu în legătură cu plecarea premierului de la ședința CSAT.

Conform art. 6 alin. 3 din Legea CSAT, „Consiliul Suprem de Apărare a Țării lucrează în prezența a cel puțin două treimi din numărul membrilor săi și adoptă hotărâri prin consens”.

Potrivit ordinii de zi anunțate miercuri de Președinție, primul punct era „strategia pentru refacerea credibilității României”.

Premierul Victor Ponta a sosit la Cotroceni la ora 11.05, pentru a participa la ședința CSAT. Aceasta a început în jurul orei 11.15.

Pe ordinea de zi a ședinței de joi mai erau următoarele puncte: starea Armatei României, demersurile întreprinse pentru inițierea programului Avion Multirol al Forțelor Aeriene, evaluările privind amenințările la adresa securității naționale, procedurile pentru aplicarea prevederilor Art. 46, Alin. (9), din Legea Concurenței nr. 21/1996 cu modificările și completările ulterioare, precum și proiectul de hotărâre a Guvernului pentru aprobarea strategiei de privatizare a Societății Naționale de Transport Feroviar de Marfă «C.F.R. Marfă» S.A. și a mandatului Ministerului Transporturilor și Infrastructurii pentru implementarea acesteia. Vulnerabilitățile de securitate identificate în contextul atentatului de la Burgas (Bulgaria) reprezintă ultima temă anunțată de Președinție, care preciza însă că „în cadrul ședinței vor fi abordate și alte subiecte de interes pentru securitatea națională”.

Președintele României are și funcția de președinte al CSAT, el fiind cel care poate convoca ședințe ale Consiliului.

De asemenea, primul ministru este vicepreședinte al CSAT, printre membrii acestuia mai numărându-se și ministrul Apărării Naționale, ministrul Afacerilor Externe, ministrul Administrației și Internelor, ministrul Justiției, ministrul Finanțelor, ministrul Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri, ministrul Finanțelor, directorii SIE și SRI, șeful Statului Major General al Armatei și consilierul pe probleme de securitate națională al președintelui României.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
INCREDIBIL! Echipajul s-a ÎMBĂTAT înainte de un zbor de peste ocean. Avionul NU A MAI DECOLAT
Digi24
Primul sondaj după căderea Guvernului Bolojan. Cine e liderul politic în care românii au acum cea mai mare încredere
Cancan.ro
Ultimul mesaj al pilotului care s-a aruncat din avion. Detalii tulburătoare din anchetă
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Eroarea strategică a NATO de la Ankara. Arma invizibilă prin care China poate paraliza radarele și muniția
Mediafax
Când va executa Marine Le Pen pedeapsa dacă ajunge PREȘEDINTE?
Click
Adela Popescu și Radu Vâlcan au schimbat Bucureștiul pe viața la țară. Noi imagini cu casa de la Șușani: „Ne-am mutat sediul aici și sunt foarte încântată”
Digi24
Pe cine ar vota românii dacă ar fi alegeri. Cum a evoluat intenția de vot după două luni de criză politică
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Rezultate Bacalaureat 2026. Rata de promovare a crescut la 74,8%, iar 45 de absolvenți au obținut media 10
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia MADE IN TURCIA. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
Un satelit NASA a luat prin surprindere astronomii cu o nouă descoperire