Prima pagină » Știri » Ponta: Informația că Diaconescu ar dispune de banii pentru Oltchim este falsă, nu a dat nicio dovadă

Ponta: Informația că Diaconescu ar dispune de banii pentru Oltchim este falsă, nu a dat nicio dovadă

Ponta: Informația că Diaconescu ar dispune de banii pentru Oltchim este falsă, nu a dat nicio dovadă
Informația conform căreia Dan Diaconescu ar dispune de 46 milioane euro într-o bancă din Olanda, prezentată joi dintr-un document, este falsă, iar acesta nu a depus până în prezent vreo dovadă că are banii pentru Oltchim, susține premierul Victor Ponta.

Întrebat la RTV cum comentează documentul prezentat joi conform căruia o firmă olandeză garantează că Dan Diaconescu dispune de 46 milioane euro într-o bancă din Olanda, premierul a afirmat că această informație este una falsă.

„Este o informație falsă. Nu a depus dovada că are banii. Nu este adevărat, nu există”, a spus Ponta.

Oficiul Participațiilor Statului și Privatizării în Industrie (OPSPI) sau EximBank au transmis presei un document confindențial care arată că o firmă olandeză garantează că Dan Diaconescu dispune de 46 milioane euro într-o bancă din Olanda, iar prin această acțiune cele două instituții vor să îl discrediteze pe patronul OTV, susține avocatul Daniel Fenechiu.

„Astăzi (joi – n.r.), OPSPI și Eximbank au primit un document confidențial, care până la urmă a ajuns în presă. Este un fapt grav și este a doua oară când se întâmplă. În opinia lui Dan Diaconescu, transmiterea către presă a acestui document denotă tendința evidentă că statul vrea să blocheze tranzacția privind Oltchim și să arunce în derizoriu acțiunile lui Dan Diaconescu”, a declarat joi avocatul Daniel Fenechiu, unul dintre reprezentanții legali ai patronului OTV.

Presă a relatat joi, citând un document oficial, că firma Gliding din Amsterdam garantează că Dan Diaconescu dispune de 46 milioane de euro într-un cont din Olanda al băncii HSBC.

„Dezvăluirea către presă a documentelor confidențiale denotă clar că se dorește politizarea aestor negocieri”, a mai spus Fenechiu.

Diaconescu a câștigat vineri licitația pentru preluarea a 54,8% din acțiunile Oltchim, după ce a oferit 203 milioane de lei, cel mai mare preț, pentru titlurile deținute de stat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Motivul ULUITOR pentru care turiștii sunt „descurajați” să mai viziteze Statele Unite ale Americii
Digi24
Noi date în cazul accidentului din Timiș: ce avea șoferul în sânge, conform raportului toxicologic
Cancan.ro
Andrea Andrade a murit la doar 35 de ani. Boala necruțătoare de care suferea din 2017
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan, apariție în costum de baie după ce a fost dată afară de Antena 1!
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
Mediafax
Vinul ROȘU, între mit și știință: Ce impact are cu adevărat asupra sănătății
Click
Un colos se retrage definitiv din România. Toate magazinele au fost vândute, iar transferul către noul proprietar a început
Digi24
Imagini din flagrantul DNA. Avocata din PNL, surprinsă când primea 60.000 de euro alături de un fals general SIE
Cancan.ro
Ce salariu are un inspector ANAF. Suma pe care o primește lunar
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Monica Tatoiu în tinerețe. Imagini inedite cu femeia de afaceri
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Ofensivă chineză pe piața din România: SUV cu autonomie de peste 1.000 km
Descopera.ro
Meseriile care vor dispărea până în 2030, 2045 sau 2050
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: -Măria, vecina m-a invitat la o cafea, a stins lumina şi s-a dezbrăcat…
Descopera.ro
Provocarea lunii februarie: Ce este Off February și cum ne ajută sănătatea?