Prima pagină » Știri » Senatul aprobă mutarea colecției naționale de timbre de la Poșta Română la BNR

Senatul aprobă mutarea colecției naționale de timbre de la Poșta Română la BNR

Senatul aprobă mutarea colecției naționale de timbre de la Poșta Română la BNR
Plenul Senatului a adoptat marți proiectul de lege prin care colecția de timbre a României, cu aproximativ 15 milioane de mărci, deținută în prezent de CN Poșta Română trece în patrimoniul BNR, în baza unui audit realizat de specialiști în domeniu.

lenul Senatului a adoptat marți proiectul de lege prin care colecția de timbre a României, cu aproximativ 15 milioane de mărci, deținută în prezent de CN Poșta Română trece în patrimoniul BNR, în baza unui audit realizat de specialiști în domeniu.

Legea cu caracter ordinar, inițiată de 11 deputați PSD, a fost aprobată cu 46 de voturi „pentru”, 4 voturi „împotrivă” și 14 abțineri, Senatul fiind prima cameră sesizată.

Proiectul legislativ are două articole, potrivit cărora colecția de timbre a României, deținută în prezent de CN Poșta Română, trece în patrimoniul BNR, iar predarea și primirea urmează să se facă „pe baza unui audit realizat de cei mai buni specialiști în domeniu, desemnați de Academia Română și de alte instituții specializate în acest domeniu”.

Argumentele inițiatorilor au fost că Poșta Română are un caracter comercial, nu cultural, neavând fonduri și specialiști pentru păstrarea și dezvoltarea colecției. De asemenea, reprezentantul Guvernului a cerut adoptarea legii având în vedere că a început procesul de privatizare a CN Poșta Română și există riscul înstrăinării colecției naționale de timbre.

De asemenea, inițiatorii afirmă că mărcile poștale nu sunt înregistrate în conturile bilanțiere ale companiei Poșta Română, iar față de valoarea reală estimată la aproximativ 700 de milioane de euro, valoarea contabilă înregistrată la companie este de aproximativ 1 milion de euro.

Totodată, inițiatorii arată că Poșta Română nu recunoaște că timbrele aparțin patrimoniului public al statului și consideră că aparțin patrimoniului privat al companiei, contestând și în instanță o decizie a Curții de Conturi referitoare la apartenența la patrimoniul public de stat.

Trecerea la BNR ar asigura o păstrare și valorificare culturală corespunzătoare, precum și protejarea de factorul politic.

Textul de lege a primit un raport negativ de la Comisia juridică, președintele acesteia, Toni Greblă, arătând că predarea-primirea ar trebui să se facă în baza unei anexe cu inventarul exact al timbrelor.

De asemenea, senatorul Iulian Urban (PDL) a arătat că „prin votul de azi se acoperă ce s-a furat din tezaurul filatelic național timp de 23 de ani”, el cerând să se facă și un raport privind mărcile lipsă din colecție și responsabilii pentru dispariția acestora.

Colecția națională de timbre deține 3.000 de piese unicat, fiind mai importantă ca valoare decât faimoasa colecție de timbre a regelui Carol al II-lea, considerată în perioada interbelică a treia din lume.

În timpul Primului Război Mondial, colecția de timbre a BNR a fost evacuată la Moscova și repatriată parțial în 1935. În 1967 colecția de timbre a BNR a fost transferată Poștei Române. În 1985 întreaga colecție oficială de timbre a revenit la BNR și înregistrată ca Tezaurul Filatelic Național. În februarie 1990, Consiliul Național al Frontului Salvării Naționale a emis un decret privind trecerea colecției în administrarea Poștei Române.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
„Am mâncat parizer trei săptămâni după o zi de excursie”. Reportaj din județul unde vacanța e considerată o ironie
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Au explodat prețurile apartamentelor din România. Orașul în care locuințele noi sunt cu 21% mai scumpe decât anul trecut
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Sonda spațială Lucy a detectat apă străveche pe un asteroid cu o rotație bizară