Prima pagină » Știri externe » Cel mai mare producător de platină din lume a concediat vineri 12.000 de angajați din Africa de Sud care au participat la greve ilegale, soldate cu 48 de morți

Cel mai mare producător de platină din lume a concediat vineri 12.000 de angajați din Africa de Sud care au participat la greve ilegale, soldate cu 48 de morți

Cel mai mare producător de platină din lume a concediat vineri 12.000 de angajați din Africa de Sud care au participat la greve ilegale, soldate cu 48 de morți
Compania minieră sud-africană Anglo American Platinum (Amplats), cel mai mare producător de platină din lume, a concediat vineri 12.000 de angajați participanți la o grevă ilegală care durează de trei săptămâni, potrivit presei internaționale.

Compania minieră sud-africană Anglo American Platinum (Amplats), cel mai mare producător de platină din lume, a concediat vineri 12.000 de angajați participanți la o grevă ilegală care durează de trei săptămâni, potrivit presei internaționale.

După două luni de greve care au degenerat în proteste violente și s-au soldat cu 48 de decese, mișcările muncitorilor din minerit au început să se răspândească spre alte sectoare ale economiei Africii de Sud, cea mai mare din Africa.

Grupul petrolier Shell a anunțat vineri că nu mai poate onora contractele de livrare de carburanți în zona Johannesburg din cauza unei greve a camionagiilor, care durează de două săptămâni, potrivit agenției Reuters.

În noaptea de joi spre vineri, protestele violente ale greviștilor au fost marcate de un nou deces, poliția împușcând un miner.

Potrivit Associated Press, preluată de Washington Post, liderul sindical de la Amplats a declarat că 12.000 de mineri au fost anunțați prin email sau SMS că au fost concediați din cauza participării la greva neautorizată.

Contactați de AP, reprezentanții companiei au refuzat pentru moment să comenteze informațiile, pregătind un comunicat de presă.

Aproximativ 20.000 de angajați ai Amplats sunt în grevă generală încă din 12 septembrie, revendicând majorări salariale.

Africa de Sud produce 75% din necesarul mondial de platină.

Potrivit BBC, Amplats a suferit pierderi de peste 80 milioane de dolari din cauza grevei din Africa de Sud, la care participă 28.000 de angajați.

Protestele, cele mai violente greve de la sfârșitul apartheid-ului, reprezintă o mare problemă pentru președintele Jacob Zuma, a cărui formațiune politică, Congresul African Național, are legături strânse cu sindicatele.

Zuma a fost criticat pentru reacția „moale” la criză, în special după ziua de 16 august, când forțele de ordine au ucis 34 de greviști la mina de platină Marikana, deținută de compania britanică Lonmin.

Moneda locală (randul) a scăzut cu 2% vineri față de dolar, aproape de minimul ultimilor 3 ani, din cauza temerilor investitorilor că guvernul nu face față protestelor.

În perioada premergătoare alegerilor din decembrie, puterea pare preocupată mai degrabă de divergențele politice din interior și de menținerea legăturilor cu sindicatele decât de stabilizarea economiei.

Moody’s a retrogradat săptămâna trecută ratingul Africii de Sud, iar grevele tot mai răspândite din sectorul minier și alte ramuri ale economiei amenință să frâneze creșterea economică într-o perioadă oricum dificilă.

Ministrul Finanțelor, Pravi Gordhan, a anunțat deja că va reduce prognoza de creștere economică pentru acest an odată cu rectificarea bugetară pregătită pentru 24 octombrie. În prezent, estimarea oficială presupune o creștere de 2,7% a PIB în 2012, puțin probabilă în contextul actual.

În prezent, peste 75.000 de mineri participă la greve, majoritatea neautorizate. Numărul reprezintă 15% din forța de muncă din sectorul minier sud-african, care generează 6% din PIB.

Vienri, protestatarii dintr-un oraș minier din apropierea minei Amplats de la Rustenburg au baricadar străzile cu bolovani și cauciucuri incendiate, supravegheați de un contingent de polițiști echipați pentru lupte de stradă, însoțiți de vehicule blindate.

În ultimele zile, protestatarii au incendiat un centru de instruire profesională al Amplats și două benzi de transportare a minereului, pagube care vor necesita investiții costisitoare odată ce conflictele de muncă se vor fi rezolvat, iar compania va dori să repornească operațiunile.

AngloGold Ashanti, cel mai mare producător de aur din Africa de Sud, a pierdut aproape întreaga capacitate de producție din cauza grevelor spontane, iar următorii doi jucători de pe piață se confruntă de asemenea cu probleme serioase.

GoldFields, al patrulea producător de aur din lume, a evacuat marți 5.000 de greviști din campusul angajaților companiei, pentru a evita intimidarea minerilor care nu iau parte la proteste, potrivit BBC.

Grevele dau semne de răspândire către industria manufacturieră, care generază 15% din PIB-ul țării, iar protestele camionagiilor amenință să blocheze activitatea economică.

„Există rezerve de carburant în întreaga țară, deci problema nu este aceasta, ci livrarea în condiții de siguranță către centrele de distribuție și retail”, a anunțat Shell după ce a invocat situația de forță majoră, suspendând contractele din motive care nu țin de companie.

Celelalte companii petroliere nu au ajuns încă în situația Shell, însă sunt vulnerabile la extinderea grevelor.

Sindicatul transportatorilor, care a declanșat o grevă la care participă 20.000 de camionagii, a cerut colegilor din sectorul feroviar și cel maritim să se alăture protestelor.

Producția de cărbune nu este încă afectată de greve, însă izbucnirea unor conflicte de muncă în acest sector ar avea consecințe dezastruoase pentru economie, din moment ce 85% din producția de electricitate a Africii de Sud depinde de cărbuni.

Multe supermarketuri și companii de logistică au de asemenea probleme de aprovizionare din cauza grevei camionagiilor.

General Motors a anunțat că producția de la fabrica de automobile din Port Elizabeth a fost afectată de greve, iar muncitorii fabricii Toyota de la Durban au revenit vineri la muncă după 4 zile de proteste, obținând o majorare salarială de 5,4%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Persoanele cu dublă cetățenie nu vor mai avea acces în Marea Britanie dacă nu prezintă pașaport britanic valabil
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Președintele PSD București, Daniel Băluță: Privind în perspectivă, este normal să iau în calcul o candidatură pentru Capitală
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Zeci de tone pe apă: Cum sunt propulsate și plutesc blindatele militare amfibii
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Un coral verde strălucitor este primul caz raportat de bioluminescență într-o peșteră din adâncurile mării