Prima pagină » Știri externe » Amnesty International: O tabără cu 150 de romi din România, evacuată luni dimineață lângă Paris

Amnesty International: O tabără cu 150 de romi din România, evacuată luni dimineață lângă Paris

Amnesty International: O tabără cu 150 de romi din România, evacuată luni dimineață lângă Paris
O tabără de romi români din comuna Noisy-le-Grand de lângă Paris, unde locuiau 150 de persoane, printre care 60 de copii, a fost evacuată, iar barăcile au fost demolate, luni dimineață, informează un comunicat Amnesty International remis MEDIAFAX.

O tabără de romi români din comuna Noisy-le-Grand de lângă Paris, unde locuiau 150 de persoane, printre care 60 de copii, a fost evacuată, iar barăcile au fost demolate, luni dimineață, informează un comunicat Amnesty International remis MEDIAFAX.

Cei 150 de romi din România locuiau în această tabără de doi ani, însă în aprilie anul acesta un tribunal din orașul Bobigny, aflat în apropiere, în departamentul Seine-Saint-Denis, a hotărât ca aceștia să fie evacuați, din cauza condițiilor precare de locuire din această așezare, începând cu data de 13 iunie 2012.

Dat fiind numărul mare de copii care trăiau în tabăra de la Noisy-le-Grand, instanța a mai hotărât amânarea cu două luni – termenul maxim în majoritatea deciziilor de evacuare -, pentru ca locuitorii să aibă timp să găsească alte locuințe.

În 8 octombrie, prefectura Seine-Saint-Denis a organizat o întâlnire pentru a stabili cele mai bune metode pentru derularea operațiunii de evacuare, la care au participat ONG-uri locale, dar nu și reprezentanți ai locuitorilor taberei. În urma discuțiilor, nu a fost stabilită o dată exactă pentru desființarea taberei.

Săptămâna trecută, polițiști și oficiali de la prefectură au vizitat tabăra de mai multe ori și i-au prevenit informal pe locuitori că urma să fie evacuați în dimineața de 15 octombrie. Însă, de la jumătatea lunii septembrie, polițiștii, îmbrăcați adesea în civil, au mers în tabără pentru a le spune oamenilor să plece, evacuarea fiind iminentă.

Luni, în jurul orei locale 8.15, aproximativ zece dube ale poliției au înconjurat tabăra, locuitorii având la dispoziție o oră pentru a-și aduna lucrurile și a pleca, după care buldozerele le-au distrus barăcile.

Potrivit Amnesty International, locuitorii acestei tabere au așteptat toată ziua în fața primăriei, însă edilul a refuzat să primească pe cineva în audiență privind operațiune de evacuare de dimineață.

„Încercăm să găsim soluții ca să nu doarmă pe străzi la noapte”, a spus un activist local, Didier Cusserne.

„Autoritățile franceze trebuie să aibă grijă ca evacuările pe care le fac să fie în concordanță cu obligațiile guvernului francez privind respectarea drepturilor omului. Familiile nu ar trebui lăsate fără adăpost în urma evacuărilor”, a declarat Marek MarczyÅ„ski, director pentru Europa și Asia Centrală al Amnesty International.

 
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ALERTĂ la Marea Neagră! Fragment de dronă cu EXPLOZIBIL, interceptat și DISTRUS de militarii români la Gura Portiței
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
Elena Udrea și Adrian Alexandrov, nași de cununie! Toți au făcut ochii cât cepele când au văzut rochia fostului ministru
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în bikini roz de ziua ei! Apariție hot a campioanei la 31 de ani
Adevarul
„Ne-am tâmpit cu toții?” Radiografia nemiloasă a sistemului educațional, realizată de directoarea Colegiului Național „Gheorghe Lazăr”: ”Nu ne mai trezește nimeni!”
Mediafax
Ajutorul statului, înghițit la POMPĂ! Bogdan Ivan cere controale după ce prețul motorinei a luat-o din nou razna
Click
Două zodii care se întorc la o fostă iubire. Relațiile din trecut primesc o a doua șansă
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Lumea se apropie cu pași repezi de războiul pentru resursele de apă