Prima pagină » Economic » Irinel Columbeanu: „Turbocim nu este în faliment, iar conturile nu sunt blocate”

Irinel Columbeanu: „Turbocim nu este în faliment, iar conturile nu sunt blocate”

Irinel Columbeanu:
Interviu cu Irinel Columbeanu, după ce ieri ...

Omul de afaceri Irinel Columbeanu susține că informațiile apărute în presă conform cărora conturile sale bancare ar fi blocate din cauza unei datorii către stat, în valoare de 100.000 de lei, pe care nu a achitat-o pentru o firmă pe care o deține în Târgu Cărbunești, județul Gorj, ar fi false.

„Sunt niște neadevăruri. Firma nu este în faliment și nu a fost niciodată în faliment”, a declarat pentru gândul Irinel Columbeanu. „O să vedem cine a luat informațiile și de unde”, afirmă acesta susținând că firma despre care s-ar vorbi ar fi Turbocim SRL.

Firma în cauză a fost înregistrată în anul 2006 și are ca domeniu de activitate fabricarea produselor din ipsos pentru construcții. Dacă în anul 2007, la Turbocim SRL lucrau 148 de persoane, pe parcursul următorilor ani numărul acestora a scăzut ajungând în 2011 la doar cinci angajați.

Potrivit datelor Ministerului Finanțelor Publice, în 2011, Turbocim SRL avea datorii totale de 29.251.990 de lei, creanțe de 19.417 lei și venituri totale de aproape 248.000 de lei.

Pierderea netă înregistrată în același an a fost de 1,58 de milioane de lei, iar cheltuielile totale ale firmei lui Irinel Columbeanu au fost de peste 1,83 milioane de lei.

Conform datelor Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), în luna iunie a acestui an, Turbocim SRL înregistra datorii de 137.561 de lei. Astfel, firma omului de afaceri Irinel Columbeanu trebuia să achite 43.300 de lei la bugetul de stat, avea datorii de 73.298 de lei la bugetul de asigurări sociale, restanțe de 699 de lei la bugetul asigurărilor pentru șomaj și alte 20.264 de lei restanțe la bugetul asigurărilor de sănătate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump susține că Iranul vrea să-l UCIDĂ: „Am lăsat instrucțiuni dacă voi fi asasinat”
Digi24
Cine poate ieși mai devreme la pensie în România. Lista domeniilor în care se reduce vârsta standard și condițiile prevăzute de lege
Cancan.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, ostatic într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Prosport.ro
Are mari probleme financiare și a dezvăluit „cea mai mare greșeală” a vieții: „L-am dat eu, ca prostul! Eram general!”
Adevarul
Va ataca Rusia România? Expert în studii de război: „Pe termen scurt nu, dar există un scenariu îngrijorător”
Mediafax
Cum se împărțea viitorul ROMÂNIEI fără ca românii să știe. Documentul care face lumină
Click
Crina Abrudan primește ajutor în afacerea cu haine de la toată familia. „Mă ajută și soțul, mă ajută și mama!”
Digi24
Dilema succesiunii în Iran. Ce dezvăluie absența lui Mojtaba Khamenei de la înmormântarea tatălui său despre noua Republică Islamică
Cancan.ro
Echipa Vocea României s-a mărit în 2026. Cine s-a alăturat vedetelor cu greutate din PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Cum au decurs ultimele clipe din viața lui Gabi Mureșan. Prietenul lui a încercat să-l salveze din lac: „Nu știam unde să mă scufund”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum transformi o Dacia într-un camper în doar 4 minute. Soluția de 1.400 de lei apărută pe OLX
Descopera.ro
Oamenii fără de care Imperiul Roman nu ar fi existat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Care sunt țările europene cu cei mai mulți milionari în dolari?