Prima pagină » Știri » Compania românească City Insurance, suspectată în Italia de fraudă fiscală, respinge acuzațiile

Compania românească City Insurance, suspectată în Italia de fraudă fiscală, respinge acuzațiile

Compania românească City Insurance, suspectată în Italia de fraudă fiscală, respinge acuzațiile
Compania City Insurance, despre care presa italiană relatează că ar fi suspectată, în Italia, de acumularea unor venituri nedeclarate în valoare de zeci de milioane de euro, respinge informațiile, catalogându-le drept "false" și "tendențioase".

Compania City Insurance, despre care presa italiană relatează că ar fi suspectată, în Italia, de acumularea unor venituri nedeclarate în valoare de zeci de milioane de euro, respinge informațiile, catalogându-le drept „false” și „tendențioase”, informează Mediafax.

„Informația potrivit căreia CityInsurance este implicată într-o anchetă de evaziune fiscală în Italia este falsă, evident tendențioasă și defăimătoare, afectand imaginea companiei. Din octombrie 2011, la intervale regulate, ca un ceas, în presa italiană continuă să apară articole menite să defăimeze compania City Insurance, articole care sunt clar rezultatul practicilor de concurență neloială. Credem în libertatea de exprimare și în libertatea presei atunci când informația este verificată, veridică și prezentată cu bună credință. Sperăm ca presa să verifice sursele și informațiile și să scoată adevărul la iveală”, a declarat, într-un comunicat, directorul general al City Insurance, Nicolae Mușat.

Agenția de știri ANSA a relatat că o companie de asigurări din România, controlată de un om de afaceri italian, este suspectată de autoritățile din Italia că ar fi acumulat în ultimii 5 ani venituri nedeclarate în valoare de 75 de milioane de euro. Potrivit ANSA, agenții Gărzii Financiare din Veneția au depistat venituri nedeclarate de 75 de milioane de euro la sucursala italiană a companiei de asigurări City Insurance. Firma este anchetată de asemenea, în Veneția și Cagliari, pentru presupuse fapte ilegale legate de participarea la licitații organizate de companii publice din sectorul sănătății, potrivit presei italiene.

Astfel, compania înregistrată în România, nerezidentă în Italia, ar fi obținut în ultimii doi ani, prin mai multe firme intermediare, venituri din asigurări în regiunea Campania, precizează ANSA. În același caz este suspectat un italian din regiunea Campania care ar face parte dintre acționarii firmei de asigurări.

Conform presei, în luna iulie a acestui an, autoritățile italiene de supraveghere a sectorului asigurărilor, alertate de Garda Financiară, au revocat autorizația companiei, invocând printre altele că autoritățile din România ar fi „absolut incapabile să cunoască și să monitorizeze expunerea complexă a companiei pe teritoriul italian”. Ancheta a fost lansată după ce autoritățile financiare din Veneția au blocat o plată de 76 milioane euro datorată de regiunea Veneto către City Insurance pentru acoperirea unor contracte de servicii în domeniul sănătății. Compania înregistrată în România a participat la mai multe licitații organizate de instituții publice italiene în regiunile Veneto, Puglia, Basilicata, Sardinia, Sicilia, Lombardia, Lazio și Emilia Romagna, datorită cărora a ajuns anul trecut la o cifră de afaceri de peste 50 milioane euro, potrivit ANSA.

City Insurance a reușit anul trecut să-și tripleze veniturile obținute din prime brute, de la 63,1 milioane lei la 199,8 milioane lei, înregistrând un profit net de 17,19 milioane lei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Secția pentru Procurori a CSM îl audiază pe Viorel Cerbu pentru șefia DNA. Reluarea votului în cazul Alex Florența și Marius Voineag
Digi24
Cum a răspuns Călin Georgescu la întrebarea din ce bani trăiește. Misterul surselor de finanțare ale fostului candidat la președinție
Cancan.ro
Amantlâc! Bogdan Stancu s-a cuplat cu o celebră prezentatoare TV, deși e căsătorit. Avem imaginile incendiare
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Cât mai are România de recuperat din împrumuturile acordate de Nicolae Ceaușescu. Irakul și Mozambicul și-au plătit o parte din datorii
Mediafax
Tranzacția prin care frații Pavăl vor să preia grupul Carrefour România a ajuns în analiza Consiliului Concurenței. Ce urmărește autoritatea înainte de a da sau nu avizul
Click
Prăjitură turnată cu mere de post. Un desert simplu și economic, ideal în post
Digi24
Cum ar putea cucerirea unei insule minuscule să prăbușească regimul de la Teheran și să deblocheze strâmtoarea Ormuz. Trump o dorește
Cancan.ro
O mare fabrică din România se închide după decenii de activitate. Peste 800 de angajați riscă să rămână fără loc de muncă
Ce se întâmplă doctore
Leonard Miron a ajuns de nerecunoscut. Transformare şocantă a fostului prezentator TV. A slăbit peste 60 de kg
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Animalele care pot transforma o parcare banală într-o reparație de 620 de euro
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume este mai bătrână decât dinozaurii!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
„Ecouri” zoroastriene, descoperite în textele evreiești din Egiptul antic