Prima pagină » Magazin » Unde ar fi lucrat Mark Zuckerberg dacă nu ar fi inventat Facebook

Unde ar fi lucrat Mark Zuckerberg dacă nu ar fi inventat Facebook

Unde ar fi lucrat Mark Zuckerberg dacă nu ar fi inventat Facebook
Într-un discurs susținut în cadrul conferinței anuale a antreprenorilor, desfășurată sâmbătă la Universitatea din Standford, Mark Zuckerberg a mărturisit că dacă Facebook nu ar fi existat, cel mai probabil ar fi intrat în echipa Microsoft.

Într-un discurs susținut în cadrul conferinței anuale a antreprenorilor, desfășurată sâmbătă la Universitatea din Standford, Mark Zuckerberg a mărturisit că dacă Facebook nu ar fi existat, cel mai probabil ar fi intrat în echipa Microsoft.

Potrivit dailymail.co.uk, dezvoltatorul rețelei de socializare a vorbit despre primii ani petrecuți la Harvard, precum și despre debutul afacerii, punând accent pe obstacolele pe care le-a întâmpinat la început de drum.

Astfel, chiar dacă în prezent Facebook este cea mai vizitată pagină web și numără aproximativ un miliard de utilizatori din întreaga lume, Zuckerberg a declarat că ritmul în care fenomenul a luat amploare a fost relativ lent comparativ cu standardele actuale. „Facebook a > repede, însă a fost nevoie de un an pentru a ajunge la 1 milion de utilizatori”, a declarat el.

În ceea ce privește experiența sa în colegiu, șeful Facebook a arătat că nu a fost chiar un elev model. Asemeni fondatorului Microsoft, Bill Gates, și el a fost tentat devreme să abandoneze cursurile pentru a-și lansa  propria afacere.

„Am început să construiesc Facebook pentru că aveam nevoie de el la colegiu, ceea ce este însă o ironie având în vedere că am părăsit cursurile”, a spus acesta, potrivit sursei citate.
Cu toate acestea, Zuckerberg a sfătuit tinerii să nu-i urmeze exemplul, ci să profite cât mai mult de oportunitățile pe care studiul într-o universitate le poate oferi unui viitor antreprenor.

Intrarea în Sillicon Valley

Cum rețeaua de socializare s-a dovedit a fi un loz câștigător, în anul 2004, Mark Zuckerberg și partenerii lui au decis să își croiască drum alături de marile companii. Astfel, după o importantă investiție din partea lui Peter Thiel, co-fondatorul PayPal, Facebook a fost încorporată în Sillicon Valley.

În anul următor, o primă variată a site-ului dedicat inițial studenților a fost lansată, permițând accesul tuturor persoanelor cu vârsta peste 13 ani care dețineau o adresă de email.

În august 2008, Facebook atingea 100 milioane de utilizatori, iar în octombrie 2012 – 1 miliard.

Chiar dacă listarea la Bursă nu a avut succesul scontat, Zuckerbeg s-a arătat optimist în legătură cu viitorul, apreciind că viitorul rețelei rămâne la fel de promițător. „Ne așteptăm ca rata sharing-ului să se dubleze la fiecare zece ani”, a precizat el.

la final, Mark Zuckerberg i-a sfătuit pe studenți să-și folosească curajul și inventivitatea în domeniul tehnologiilor: „Companiile create acum încearcă să copieze ceea ce alții fac deja, fără succes”.

În prezent, Mark Zuckerberg are o avere estimată la circa 9,4 mld. dolari, fiind clasat pe locul 36 în topul Forbes al celor mai bogate persoane din SUA. (Adriana Stanca)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un „moment de cotitură” e iminent în războiul cu Rusia, spune un comandant ucrainean
Digi24
Decizie istorică la Washington! Țara din Europa care va produce rachete Patriot pe teritoriul ei
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Prosport.ro
FOTO. Cum arată azi Gabriela Roșu, handbalista care a cucerit toată România cu gestul mai puțin obișnuit din avion!
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
De ce vara este momentul perfect pentru un „nou început”. Explicația psihologilor
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
Elevă de clasa a V-a, discurs în lacrimi despre presiunea din școală, în timp ce ministrul Educației stătea pe telefon
Cancan.ro
Ajunsă în România, Maria dă de pământ cu Tamaș. A spus adevărul: ce i-a făcut Gabi la Survivor + ce s-a întâmplat în ultima noapte
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
O proteză dentară rară din secolul al XIX-lea, purtată de o persoană avută, a fost găsită în Portugalia