Prima pagină » Magazin » Transilvania, în topul destinațiilor de călătorie recomandate pentru această iarnă de Lonely Planet. GALERIE FOTO cu „contracandidații” noștri

Transilvania, în topul destinațiilor de călătorie recomandate pentru această iarnă de Lonely Planet. GALERIE FOTO cu „contracandidații” noștri

Un cunoscut ghid online de călătorii include România, mai exact regiunea Transilvaniei, în topul destinațiilor turistice recomandate pentru iarna acestui an.

Un cunoscut ghid online de călătorii include România, mai exact regiunea Transilvaniei, în topul destinațiilor turistice recomandate pentru iarna acestui an.

Cei de la Lonely Planet le recomandă cititorilor să viziteze Castelul Bran, dar și orașele Sighișoara și Brașov. Aceștia le explică însă turiștilor faptul că Bram Stoker, scriitorul care a făcut celebră povestea vampirului Dracula prin romanul omonim, care a fost publicat în anul 1897, „nu a vizitat niciodată România”. Precizarea este făcută pentru ca vizitatorii străini să nu se aștepte să găsească aici „multe paralele între carte sau filme” și realitate.

„Brașov și Sighișoara, aflate la două ore de mers cu trenul, sunt orașe medievale superbe ce au diferite legături cu Vlad Țepeș, cunoscutul Dracula”, menționează cei de la Lonely Planet.

Transilvania se află pe locul nouă în topul cunoscutului ghid de călătorii, cu o poziție în fața orașului Veneția din Italia.

Iată, mai jos, topul complet al destinațiilor de călătorie recomandate de Lonely Planet pentru această iarnă.

1. Rovaniemi, Finlanda

FOTO: Oliver Morin/Mediafax Foto/AFP

2. piețele de Crăciun din Germania și din Austria

FOTO: Michele Tantussi/Mediafax Foto/AFP

3. Abisko, Suedia

FOTO: Wikipedia

4. Atena, Grecia

FOTO: Louisa Gouliamaki/Mediafax Foto/AFP

5. Copenhaga, Danemarca

FOTO: Wikipedia

6.  Budapesta, Ungaria

FOTO: Attila Kisbenedek/Mediafax Foto/AFP

7. Jasna, Slovacia

FOTO: Wikipedia

8. Andaluzia, Spania

FOTO: Cristina Quicler/Mediafax Foto/AFP

9. Transilvania, România

FOTO: Lucian Muntean/Mediafax Foto

10. Veneția, Italia

FOTO: Andrea Pattaro/Mediafax Foto/AFP

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Franța își schimbă radical strategia militară în cazul unui atac al Rusiei asupra NATO. General: „Trecem la o lume nouă”
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice! Creștere enormă a înmatriculărilor
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Iată de ce singurătatea percepută contează mai mult decât numărul real de prieteni!