Prima pagină » Magazin » Transilvania, în topul destinațiilor de călătorie recomandate pentru această iarnă de Lonely Planet. GALERIE FOTO cu „contracandidații” noștri

Transilvania, în topul destinațiilor de călătorie recomandate pentru această iarnă de Lonely Planet. GALERIE FOTO cu „contracandidații” noștri

Un cunoscut ghid online de călătorii include România, mai exact regiunea Transilvaniei, în topul destinațiilor turistice recomandate pentru iarna acestui an.

Un cunoscut ghid online de călătorii include România, mai exact regiunea Transilvaniei, în topul destinațiilor turistice recomandate pentru iarna acestui an.

Cei de la Lonely Planet le recomandă cititorilor să viziteze Castelul Bran, dar și orașele Sighișoara și Brașov. Aceștia le explică însă turiștilor faptul că Bram Stoker, scriitorul care a făcut celebră povestea vampirului Dracula prin romanul omonim, care a fost publicat în anul 1897, „nu a vizitat niciodată România”. Precizarea este făcută pentru ca vizitatorii străini să nu se aștepte să găsească aici „multe paralele între carte sau filme” și realitate.

„Brașov și Sighișoara, aflate la două ore de mers cu trenul, sunt orașe medievale superbe ce au diferite legături cu Vlad Țepeș, cunoscutul Dracula”, menționează cei de la Lonely Planet.

Transilvania se află pe locul nouă în topul cunoscutului ghid de călătorii, cu o poziție în fața orașului Veneția din Italia.

Iată, mai jos, topul complet al destinațiilor de călătorie recomandate de Lonely Planet pentru această iarnă.

1. Rovaniemi, Finlanda

FOTO: Oliver Morin/Mediafax Foto/AFP

2. piețele de Crăciun din Germania și din Austria

FOTO: Michele Tantussi/Mediafax Foto/AFP

3. Abisko, Suedia

FOTO: Wikipedia

4. Atena, Grecia

FOTO: Louisa Gouliamaki/Mediafax Foto/AFP

5. Copenhaga, Danemarca

FOTO: Wikipedia

6.  Budapesta, Ungaria

FOTO: Attila Kisbenedek/Mediafax Foto/AFP

7. Jasna, Slovacia

FOTO: Wikipedia

8. Andaluzia, Spania

FOTO: Cristina Quicler/Mediafax Foto/AFP

9. Transilvania, România

FOTO: Lucian Muntean/Mediafax Foto

10. Veneția, Italia

FOTO: Andrea Pattaro/Mediafax Foto/AFP

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EFECTUL austerității oarbe – România începe SĂ PIARDĂ viteză de convergență economică
Digi24
Ce va face PNL la propunerea de suspendare a lui Nicușor Dan. Răspunsul lui Ilie Bolojan
Cancan.ro
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
„Am mâncat parizer trei săptămâni după o zi de excursie”. Reportaj din județul unde vacanța e considerată o ironie
Mediafax
VESTE BUNĂ! Elevii care întârzie la BAC la Matematică sau Istorie din cauza furtunilor pot susține examenul la ora 13:00
Click
Ce diferență de vârstă este între Paula Chirilă și Dan Giuvelic: „L-am întrebat câți ani are și am zis aoleu”
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Starea de criză la pompă A EXPIRAT de astăzi. Cât costă ACUM litrul de motorină în România?
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Ce fac oamenii cu telefoanele vechi și de ce aleg această „soluție”?