Prima pagină » Știri externe » Zeci de mii de litri de carburanți s-au deversat în mare după trecerea uraganului Sandy

Zeci de mii de litri de carburanți s-au deversat în mare după trecerea uraganului Sandy

Uraganul Sandy a determinat scurgerea a zeci de mii de litri de carburanți în mare, în timp ce numeroase rafinării de-a lungul coastei au fost deteriorate, a anunțat luni Paza de Coastă americană, relatează AFP.

Uraganul Sandy a determinat scurgerea a zeci de mii de litri de carburanți în mare, în timp ce numeroase rafinării de-a lungul coastei au fost deteriorate, a anunțat luni Paza de Coastă americană, relatează AFP.

La rafinăria Phillips 66 (fosta ConocoPhillips) din Linden, în New Jersey (est), a fost constatată „o scurgere de aproximativ 29.140 de litri de combustibil”, anunță un comunicat al US Coast Guards, care aparține de Departamentului american pentru Securitate Internă, limitându-se să adauge că „Paza de Coastă continuă să supravegheze eforturile conduse de Phillips 66” pentru a curăța zona.

Rafinăria Phillips 66, cu o capacitate de 238.000 de barili pe zi și fiind una dintre cele mai importante din regiune, rămâne închisă până la un nou ordin din cauza unor operațiuni de curățare și de reparare după trecerea uraganului Sandy.

De asemenea, scurgeri au fost constatate și la o rafinărie a Motiva (o societate controlată de compania anglo-olandeză Shell) situată în apropiere de coastă la Sewaren, New Jersey.

„Produse (petroliere) și apă sunt în curs de a fi recuperate de camioane prin aspirație dintr-o zonă secundară și pompate în interiorul unui recipient de stocare”, precizează comunicatul, notând că aproximativ 1,7 milioane de litri de amestec de petrol și apă au fost pompate până duminică.

Joi, postul de televiziune CNN a anunțat că aproximativ 1,1 milioane de litri de carburanți diesel provenind de la această rafinărie s-au deversat în largul New York-ului după trecerea Sandy, care a provocat spargerea unui rezevor.

Alte scurgeri au mai fost semnalate la un terminal de stocare al grupului de transport energetic Kinder Morgan de la Pertu Amboy, în New Jersey, situat la marginea coastei, și aproximativ 2,9 milioane de litri (780.000 de galoane) de amestec de apă și petrol au fost pompate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai bătrân strămoș al rechinilor înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor