Prima pagină » Magazin » În vârful Europei. Rușii inagurează cei mai înalți zgârie-nori din Europa. FOTO

În vârful Europei. Rușii inagurează cei mai înalți zgârie-nori din Europa. FOTO

Rușii au construit la Moscova un zgârie-nori a cărui înălțime o depășește cu 29 de metri pe cea a celei mai înalte clădiri din Europa, Shard, aflată la Londra, informează De Zeen.

Turnul rușilor, Mercury City, are o înălțime de 339 de metri și fațada sa este acoperită cu sticlă aurie. Clădirea, care va fi inaugurată la începutul anului viitor, a fost proiectată de arhitectul rus Mikhail Posokhin și de americanul Frank Williams.

FOTO: Wikimedia Commons – Mercury City

În ciuda înălțimii sale, Mercury City nu va păstra pentru mult timp titlul de cel mai înalt zgârie-nori din Europa, locul său urmând să fie preluat de clădirea Federation Tower, ale cărei lucrări de construcție vor fi finalizate în 2013. Aceasta din urmă va fi construită tot la Moscova și va avea o înălțime de 506 metri.

FOTO: Wikimedia Commons – Shard

Față de zgârie-norii construiți în alte regiuni ale lumii, cei din Europa au încă înălțimi destul de mici. În prezent, cea mai înaltă clădire din lume are 828 de metri, se află în Dubai și se numește Burj Khalifa.

FOTO: Wikimedia Commons – Federation Tower

Au început, de asemenea, lucrările de construcție la clădirea Kingdom Tower, din orașul Jeddah, Arabia Saudită, aceasta urmând să aibă o înălțime de peste 1.000 de metri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră Română. În vizor, directorul general al instituției
Digi24
Războiul prelungit schimbă armata Ucrainei: mai puțini voluntari și tot mai multe dezertări. Care este „cheia supraviețuirii” pe front
Cancan.ro
Loredana spune ce s-a întâmplat, de fapt, la Survivor. Ce i-a făcut Alberto: 'Din păcate, e adevărat'
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Ultimul fluier pentru Il Luce. Mircea Lucescu se retrage de la națională de pe patul de spital
Mediafax
Nicușor Dan: România a recuperat decalajul față de UE și vizează aderarea la OCDE și zona euro
Click
Spectaculoasa insulă „Fluture” a Greciei, desemnată destinația nr. 1 în lume în 2026 de The Guardian
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Ninge de Paște și de 1 Mai în România. Care sunt orașele afectate, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum și cu ce se ocupă Lorelai Moșneguțu, câștigătoarea Românii au Talent din 2017! Tânăra s-a schimbat enorm
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Ceva ciudat se întâmplă cu spermatozoizii în microgravitație