Prima pagină » Magazin » GALERIE FOTO – Cristina Roventa reprezintă România la Miss Tourism World 2012

GALERIE FOTO – Cristina Roventa reprezintă România la Miss Tourism World 2012

Cristina Anamaria Roventa este câștigătoarea selecției naționale a concursului Miss Tourism World și va reprezenta România în competiția care va avea loc pe 16 decembrie, la Bangkok, în Thailanda, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Cristina Anamaria Roventa este câștigătoarea selecției naționale a concursului Miss Tourism World și va reprezenta România în competiția care va avea loc pe 16 decembrie, la Bangkok, în Thailanda, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Cristina are 26 de ani, 1,76 m înălțime, dimensiuni 92-62-90, este născută în Târgu-Jiu, dar locuiește în București de mai mulți ani. Vorbește patru limbi străine – engleza, franceza, spaniola și italiana -, un atuu foarte important în competiția din Thailanda. De asemenea, a absolvit în paralel cursurile a două facultăți: cea de geografie, secția turism din cadrul Universității București, și cea de informatică managerială din cadrul Universității Româno-Americane. Iubitoare de animale, își dorește ca în viitorul apropiat să poată înființa un adăpost pentru animalele abandonate și fără stăpân.

Finala națională a avut loc vineri, în București, și a fost organizată de agenția ExclusivEvent, deținătoare a licenței Miss Tourism World în România.

Finala Miss Tourism World 2012 se va desfășura în acest an în perioada 30 noiembrie – 18 decembrie în Thailanda. Cristina Roventa va concura la gala din 16 decembrie cu alte aproximativ 60 de candidate din lumea întreagă.

Cristina Roventa va fi timp de un an imaginea Miss Tourism World România, având sarcina de a se implica activ împreună cu organizația ExclusivEvent în cât mai multe campanii și acțiuni de promovare a turismului românesc.

În anul 2000 a avut loc prima ediție a competiției Miss Tourism World, una dintre cele mai importante concursuri internaționale de frumusețe desfășurate cu scopul de a promova turismul și schimburile culturale între țările participante.

În 2003, reprezentanta României din acel an, Alina Ciorogariu, câștiga prima și singura coroană Miss Tourism World până în acest moment pentru România. Începând din 2008, Alina Ciorogariu este vicepreședinte al Tourism World Organisation, cu sediul central în Marea Britanie.

Recomandarea video

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
18 mai: ziua în care s-a născut Papa Ioan Paul al II-lea. Lucruri mai puțin știute despre suveranul pontif. A lucrat într-o carieră de piatră. „Nu vă fie frică!”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Ecuația sosului Bechamel fără cocoloașe. Cât lapte trebuie să pui, în funcție de cât unt și făină folosești
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Blindatul românesc VLAH, „testat” de doi șefi de stat la BSDA 2026
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Dioxidul de carbon are un efect ciudat asupra atmosferei Pământului, au aflat cercetătorii