Prima pagină » Economic » Grecia va proteja băncile elene de posibile procese legate de răscumpărarea obligațiunilor

Grecia va proteja băncile elene de posibile procese legate de răscumpărarea obligațiunilor

Grecia va proteja băncile elene de posibile procese legate de răscumpărarea obligațiunilor
Guvernul de la Atena va proteja băncile elene de posibilele procese care ar putea fi intentate de acționari în legătură cu programul de răscumpărare a obligațiunilor suverane, de al cărui succes depinde furnizarea următoarei tranșe de ajutor internațional.

Guvernul de la Atena va proteja băncile elene de posibilele procese care ar putea fi intentate de acționari în legătură cu programul de răscumpărare a obligațiunilor suverane, de al cărui succes depinde furnizarea următoarei tranșe de ajutor internațional, informează Mediafax.

Autoritățile nu intenționează să prelungească termenul limită pentru programul de 10 miliarde de euro, dincolo de ziua de vineri, a precizat o sursă din Ministerul elen de Finanțe, relatează publicația Kathimerini.

Conducerile băncilor elene vor decide vineri dacă vor participa la programul răscumpărării de obligațiuni și trebuie să își anunțe intențiile până la ora 17:00 GMT (20:00 ora României).

Participarea acestor bănci este esențială pentru succesul programului prin care guvernul va cheltui fonduri împrumutate de 10 miliarde de euro pentru răscumpărarea de obligațiuni la un preț cu mult sub valoarea lor nominală, în scopul reducerii datoriei publice cu 20 de miliarde de euro.

În presă au apărut informații că guvernul ar putea prelungi termenul limită, dar sursa din Ministerul de Finanțe a negat acest lucru.

Oficialul a spus, fără să ofere detalii, că guvernul va oferi sprijin juridic pentru protejarea conducerilor băncilor care vor opta să participe la acest plan de posibilele procese din partea acționarilor care ar putea suferi pierderi.

Băncile elene dețin obligațiuni ale statului grec estimate la 17 miliarde de euro, din cele în valoare de 63 de miliarde de euro care pot participa la programul de răscumpărare.

Analiștii anticipează că băncile se vor implica în program pentru că depind de fondurile de salvare pe care Grecia trebuie să le primească după finalizarea acestuia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Satul inedit unde poți primi o casă gratis. Care este singură cerință a proprietarilor: „Nu avem alte condiții”
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Fugarul a fost prins! Poliția a făcut anunțul!
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Singura imagine cunoscută cu o femeie romană luptând cu un animal sălbatic într-o arenă